تزریق بوتاکس از پرطرف‌دارترین روش‌های جوان‌سازی پوست است که در ۱۵ سال اخیر استفاده از آن در رفع چین‌وچروک و از بین بردن خطوط پوست رواج یافته‌است. در این مقاله کاربردهای تزریق بوتاکس را بررسی خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

به‌طورکلی ماده اصلی بوتاکس که یک پروتئین خالص طبیعی است سم بوتولونیوم نام دارد، که بیش‌ از ۵۰ سال است که در اهداف پزشکی از آن استفاده می‌شود و همان‌طور که گفته شد در سال‌های اخیر کاربرد و اثربخشی آن در از بین بردن چین‌وچروک های پوست مورد توجه قرار گرفته‌است.

علت به وجود آمدن چین‌وچروک و خطوط پوست حرکت عضلات می‌باشد با اخم کردن، صحبت کردن، خندیدن و بسیاری از حرکات ارادی دیگر عضلات منقبض می‌شوند و به‌مرور زمان چین‌وچروک و خطوط پوستی در قسمت‌های مختلف صورت ظاهر می‌شود.

که تمام این اتفاقات در ظاهر هر شخصی به‌خصوص در خانم‌ها حس خوشایندی به وجود نمی‌آورد درنتیجه افراد به‌دنبال استفاده از روش‌های جوان‌سازی پوست رفته تا جوانی و شادابی را به پوست خود بازگردانند. یکی از گزینه‌های مناسب و مؤثر در از بین بردن این خطوط و چین‌وچروک‌های پوست انجام روش کم تهاجمی تزریق بوتاکس است.

به‌طورکلی داروهای تزریقی بوتاکس تماماً از سم بوتولنیوم نوع A ساخته می‌شوند. سم بوتولونیوم نوع A موجب فلج شدن عضلات نواحی تحت درمان به‌صورت موقتی می‌شود.

همان‌طور که گفته شد این سم با فلج کردن موقتی عضلات موجب از کار افتادن حرکت عضلات مختلف صورت می‌شود درنتیجه با حرکت نکردن عضلات خطوط و چین‌وچروک نیز به وجود نمی‌آیند و پوست کاملاً صاف می‌شود.

کاربرد تزریق بوتاکس علاوه‌بر جوان‌سازی و زیبایی پوست در بسیاری از موارد کاربردهای درمانی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

شاید بسیاری افراد با شنیدن نام سم در این روش جوان‌سازی پوست کمی نگران شوند اما با اطمینان می‌توان گفت که سم بوتولنیوم خطراتی که توسط باکتری تولید می‌شود را در بوتاکس به‌هیچ‌عنوان ندارد. سم بوتولنیوم زمانی خطرناک و کشنده می‌شود که وارد گردش خون شود اما تزریق آن در بوتاکس به‌صورت موضعی می‌باشد و به‌هیچ‌عنوان هیچ خطری برای افراد نخواهد داشت.

در نتیجه به افرادی که قصد انجام این روش جوان‌سازی پوست را دارند با اطمینان می‌توان گفت که این روش درمانی و جوان‌سازی پوست مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) می‌باشد و کاملاً ایمن و بی‌خطر است. توصیه می‌شود افرادی که قصد انجام این روش جوان‌سازی پوست را دارند تزریق بوتاکس را حتماً در کلینیک‌های معتبر و توسط پزشک متخصص و افراد ماهر انجام دهند. از تزریق بوتاکس در آرایشگاه‌ها و مکان‌های بدون مجوز خودداری کنید زیرا بوتاکس مورد استفاده در آرایشگاه‌ها غیراستاندارد است دلیل آن‌هم این است که برای تهیه بوتاکس حتماً نسخه پزشک احتیاج است، درنتیجه بوتاکسی که در آرایشگاه‌ها و مکان‌های بدون مجوز دیگر استفاده می‌شود قاچاقی و غیراستاندارد هستند و می‌تواند خطرات جبران‌ ناپذیری را برای افراد بدنبال داشته باشد.

کاربردهای تزریق بوتاکس

 • کاربردهای زیبایی تزریق بوتاکس

 از بین بردن خطوط پوست مثل خط اخم، خط خنده، خطوط پیشانی، از بین بردن خطوط و چروک‌های پنجه کلاغی دور چشم، بالا بردن گوشه‌های لب، از بین بردن چروک‌های گردن، بالا بردن دم ابرو و نوک بینی.

به‌طورکلی بیشترین کاربرد تزریق بوتاکس در رفع چین‌وچروک‌های اطراف چشم و خطوط ظریف پوست، خطوط افقی پیشانی و رفع خط اخم می‌باشد.

 • کاربردهای درمانی تزریق بوتاکس

 پرش عضلات چشمی، افتادگی پلک، اسپاسم عضلات گردن، تعریق بیش‌ از حد، میگرن مزمن، مثانه بیش‌فعال، برخی از اختلالات عصبی مثل فلج مغزی.

عوارض تزریق بوتاکس

عوارض تزریق بوتاکس علائمی شبیه‌به علائم سرماخوردگی می‌باشد، از جمله درد، سردرد، حالت تهوع، انقباض عضلات، عدم تقارن در محل تزریق و یا ایجاد دوبینی از دیگر عوارض تزریق بوتاکس می‌باشد.

عوارض نادر تزریق بوتاکس

در برخی از موارد به‌صورت نادر افتادگی پلک یا ابرو ممکن است اتفاق بیفتد.

توصیه می‌شود بعد از تزریق بوتاکس در صورت مشاهده علائمی مثل مشکلات تنفسی، مشکلات بینایی، ضعف عضلانی، از دست دادن کنترل ادرار و بروز مشکل در تکلم یا بلع حتما به پزشک مراجعه نمایید.

موارد منع تزریق بوتاکس

خانم‌های باردار و شیرده، افرادی که مبتلا به بیماری فلج عضلانی هستند، کسانی که دچار اختلال‌های انعقادی هستند، افرادی که دچار بیماری‌های قلبی عروقی حاد هستند، کسانی که ضعف ایمنی دارند، افرادی که دچار بیماری‌های خاص مثل ام‌ اس و نارسایی کلیه هستند، افرادیکه دارای سنین کمتر از ۱۸ سال و بیشتر از ۷۵ سال هستند کاندیداهای مناسبی برای تزریق بوتاکس نیستند.

ماندگاری تزریق بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس مدت‌زمان ماندگاری آن بین ۴ تا ۶ ماه پس‌از تزریق می‌باشد.

البته عواملی مثل عمق خطوط و چین‌وچروک های پوست، محل تزریق، سن افراد و میزان بوتاکس تزریق‌شده عوامل مؤثر در ماندگاری بوتاکس می‌باشند.

به مدت ۳ تا ۱۰ روز بعد از انجام تزریق اثرات آن کاملاً مشخص می‌شود.

توصیه می‌شود فواصل زمانی بین تزریق بوتاکس کمتر از ۳ ماه نباشد.

مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس

از جمله مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ۴۸ ساعت قبل‌ از تزریق از مصرف نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.
 • به مدت ۱ هفته قبل‌از تزریق بوتاکس از مصرف هرگونه داروی غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن اجتناب کنید.
 • قبل‌از انجام تزریق بوتاکس در صورت داشتن هر گونه بیماری خاص و مصرف هر نوع دارو حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • به مدت چند ساعت بعد از تزریق بوتاکس از دراز کشیدن خودداری کنید.

در واقع با رعایت کردن نکات تزریق بوتاکس فوق می‌توانید بسیار مؤثر در دوام و ماندگاری این روش جوان‌سازی پوست و اثربخشی آن باشید.

هزینه بوتاکس

دو عامل مهم در تعیین هزینه تزریق بوتاکس میزان عمق خطوط و چین‌وچروک های پوست و برند بوتاکس مورد استفاده در تزریق می‌باشند.

درواقع برند دیسپورت گران‌قیمت‌ترین برند بوتاکس می‌باشد و پس‌ از آن برندهای نوروکس و مسپورت در رده‌های بعدی براساس قیمت می‌باشند.

هر چه عمق خطوط و چین‌وچروک های پوست بیشتر باشد دوز بیشتری از بوتاکس برای تزریق استفاده می‌شود درنتیجه هزینه بالاتری نیز خواهد داشت.

کلینیک پوست، مو و زیبایی دکتر امامی سیگاردوی در رشت از معتبرترین و بهترین کلینیک‌های زیبایی شهر رشت می‌باشد که بهترین و بروزترین خدمات جوان‌سازی و زیبایی پوست ازجمله تزریق بوتاکس در رشت را با بهترین برندها به مراجعه‌کنندگان خود ارائه می‌دهد.

درصورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان با شماره‌تلفن‌های ما تماس بگیرید و اقدام به رزرو نوبت نمایید.

با مراجعه به کلینیک پوست، مو و زیبایی دکتر امامی سیگارودی زیبایی، جوانی و شادابی را به پوست خود برگردانید.

12 دیدگاه

  • سلام و وقت بخیر
   تزریق بوتاکس محدودیت سنی ندارد اما توصیه میشود زمانی جهت انجام تزریق بوتاکس اقدام نمایید که چین و چروک های شما سطحی بوده و هنوز عمیق نشده اند.

  • سلام و وقت بخیر
   عوامل متعددی در ماندگاری تزریق بوتاکس اثرگذار هستند از جمله نوع و برند بوتاکس تزریقی، مهارت پزشک متخصص، نوع پوست و نحوه نگهداری بیمار و … اما بطور کلی میتوان گفت ماندگاری این روش درمانی زیر یکسال می باشد.

  • سلام و وقت بخیر
   تزریق چربی و تزریق ژل هر دو با هدف جوانسازی و در مواردی حجم دهی در قسمت های مختلف بدن مورد استفاده قرار می گیرند، با این تفاوت که در تزریق چربی از چربی های موجود در بدن خود فرد بعد از جداسازی و خالص سازی استفاده می شود. اما در تزریق ژل از ژل های موجود در بازار جهت تزریق استفاده می شود.

  • سلام و وقت بخیر
   هزینه تزریق بوتاکس بر اساس برند بوتاکس انتخابی شما متفاوت خواهد بود، جهت دریافت قیمت لازم است بصورت حضوری به کیلینیک مراجعه نموده و توسط پزشک متخصص ویزیت شوید.

  • سلام و وقت بخیر
   از برترین و بهترین برند های بوتاکس موجود در کشور میتوان به برند دیسپورت، برند زئومین، برند مسپورت و … اشاره کرد.

  • سلام و وقت بخیر
   بدون شک مصرف دخانیات و یا الکل می تواند ماندگاری انواع روش های درمانی جهت زیباسازی و جوانسازی را تا حدودی کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *