لیزر آر اف فرکشنال Fractional RF

آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال از دستگاه های عالی برای جوانسازی پوست شناخته شده است. در این دستگاه از لیزر RF (رادیو فرکانسی) استفاده می شود. به طوری که لیزر RF بر روی بافت های پوستی تأثیر می گذارد و منجر به جوانسازی و بازسازی پوست می گردد. از دستگاه آر اف فرکشنال برای کاربردهای بسیاری از جمله کاهش چین و چروک های صورت، از بین بردن جای زخم و اسکار بر روی پوست، بهبود بافت های پوستی، روشن شدن پوست، لیفت صورت و گردن، رفع منافذ بافت پوست و… استفاده می شود.

با توجه به اینکه آر اف یک روش غیرتهاجمی برای جوانسازی پوست است، دارای کمترین عوارض جانبی نیز می باشد. چرا که عملکرد دستگاه آر اف فرکشنال بر روی لایه های سطحی و عمقی پوست تأثیر می گذارد.

اگر مایل هستید با کاربردهای بیشتری از این روش موثر در زیبایی پوست آشنا شوید، در ادامه همراه ما باشید.

آر اف فرکشنال چیست؟

آر اف فرکشنال (Fractional RF) یک روش بسیار پیشرفته برای جوانسازی پوست است. با افزایش تدریجی سن، اندام ها، بافت ها و سلول های بدن نیز به سرعت پیر می شوند. در میان تمامی اجزای بدن، پوست انسان آشکارترین بافت می باشد که آثار پیری بر روی آن واضح تر است.

پوست به عنوان اولین سد دفاعی خارجی بدن، هر روزه در معرض انواع صدمه های فیزیکی و شیمیایی محیطی قرار دارد و در معرض تغییرات ظاهری شامل چین و چروک، لک، خشکی و… می باشد. کلاژن و الاستین موجود در پوست، منجر به افزایش استحکام پوست می شود. رشته هایی که با گذشت زمان ساختار خود را از دست می دهند. به همین دلیل است که پوست شل شده و استحکام خود را از دست می دهد.

برای نوسازی کلاژن، لازم است که کلاژن های قدیمی تخریب شده و کلاژن های جدید ساخته شوند. کلاژن ها دارای انواع متفاوتی می باشند که هر نوع آن ها در یک درجه حرارت خاصی شکسته می شوند. برای نوسازی آن ها نیاز است که انرژی گرمایی به صورت هدفمند به نقاط عمقی پوست که کلاژن در آن قرار دارد، برسد. اینگونه کمترین آسیب نیز به بافت های اطراف آن می رسد.

دستگاه آر اف فرکشنال، با ایجاد گرما با استفاده از امواج رادیو فرکانسی که طیفی از نور است، کلاژن های قدیمی را تخریب و نوسازی می کند.

انواع آر اف فرکشنال

دستگاه RF فرکشنال از بهترین دستگاه ها برای جوانسازی پوست است و سال هاست که برای زیبایی و جوانسازی پوست افراد مورد استفاده قرار می گیرد. میکرونیدل و کونتراج دو نوع آر اف هستند که نسبت به آر اف معمولی دارای تأثیر بیشتر و عوارض کمتری می باشند.

 • آر اف فرکشنال میکرونیدل

در RF فرکشنال میکرونیدل یا سوزنی، از سوزن های بسیار زیر با قطر 120 میکرون استفاده شده است. این سوزن ها تا عمق دو میلی متری پوست نفوذ می کنند و امواج رادیو فرکانسی را به عمق پوست ارسال می کنند.

همانطور که از نام آر اف فرکشنال میکرونیدل مشخص است، این روش ترکیبی از تکنولوژی آر اف و میکرونیدلینگ است که نتیجه آن تحریک کلاژن سازی در پوست است.

عملکرد آر اف فرکشنال سوزنی

آر اف فرکشنال سوزنی ضمن اینکه میزان تخریب در بافت میانی پوست (درم) را کاهش می دهد، به صورت اختصاصی بر روی بافت هدف کار می کند.

به طوری که چندین سوزن ظریف در مساحت مشخصی به صورت منظم، همزمان و یکنواخت به عمق دلخواهی از پوست وارد می شوند و اینگونه میزان موثرتری از انرژی به بافت پوست منتقل می گردد. RF فرکشنال سوزنی، انرژی را تا عمق 4 میلی متری در پوست ارسال می کند. این عملکرد دستگاه RF فرکشنال، منجر به تحریک تولید کلاژن در پوست می گردد. کلاژن سازی منجر به شادابی، زیبایی و سفت شدن پوست می شود که نتیجه آن جوانسازی پوست است.

با توجه به بالا بودن سرعت و ظرافت این دستگاه، ضمن کاهش درد، درمان به شیوه موثرتری نیز صورت می گیرد. از سویی دیگر در این روش، آسیبی در سطح پوست (اپیدرم) ایجاد نمی شود، به همین دلیل مدت زمان بهبودی پس از درمان نیز کاهش پیدا می کند.

 • آر اف فرکشنال کونتراج

RF کونتراج، نوع دیگری از RF فرکشنال است که توسط شرکت اینترمدیک  (Intermedic)ارائه شده است و در آن از فناوری تک قطبی و دو قطبی استفاده شده است. اینگونه مشکلات پوست در لایه های سطحی و لایه های عمقی پوست درمان می شود. این نوع آر اف نیز دارای کارایی بالا و در عین حال خطرات کمی است.

آیا امواج RF فرکشنال ایمن هستند؟

امواج رادیو فرکانسی از انواع امواج الکترومغناطیسی می باشند. از این امواج در ابزارها و وسایل مختلفی شامل وای فای، رادیو، تلویزیون، مایکروویو و… استفاده می گردد.

بنابراین می توان گفت امواج رادیویی که در روش RF فرکشنال استفاده می گردند، یک دروش درمانی ایمن جهت سفت کردن پوست و رفع مشکلات آن می باشند. این روش توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) که از معتبرترین سازمان های نظارتی درمانی است نیز تأیید شده است.

کاربردهای آر اف فرکشنال

از RF فرکشنال به عنوان یک روش بسیار موثر در جوانسازی و زیبایی پوست یاد می شود. دلیل این موضوع کاربردهای بسیار آن می باشد. از جمله کاربردهای RF فرکشنال عبارتند از:

 • سفت کردن پوست

مهم ترین کاربرد RF فرکشنال، سفت کردن پوست و در واقع رفع حالت افتاده و شلی آن است. آر اف فرکشنال از این قابلیت برخوردار است که بدون جراحی، حالت لیفتینگ را در پوست ایجاد کند.

جالب است بدانید که اثرات لیفت صورت با آر اف فرکشنال، در دو نوبت ظاهر می شود. اثرات اولیه چند روز پس از دریافت خدمات، قابل مشاهده است. اثرات ثانویه آن نیز پس از سه الی چهار هفته ظاهر می شود که تا چندین سال دوام و ماندگاری دارد. بسیاری از پزشکان از این کاربرد RF برای بالا بردن ابروها، درمان افتادگی پلک و… برای زیباجویان استفاده می کنند. در واقع می توان بدون نیاز به عمل جراحی و با استفاده از RF اقدام به لیفت صورت نمود.

 • سفت کردن ناحیه غبغب و ناحیه فک

از دیگر کاربردهای RF، سفت کردن غبغب و ناحیه فک است. پس از یک الی دو جلسه شرکت در جلسات آر اف، می توان شاهد سفت شدن غبغب و ناحیه فک بود. اغلب افراد برای سفت کردن غبغب به سراغ روش های تهاجمی همچون لیپولیز می روند. اما آر اف با همان کارکرد و بدون عوارض، نتایج فوق العاده ای را رقم می زند.

 • درمان چروک ‌های پوستی

RF فرکشنال جزو مؤثرترین روش ها در درمان چروک های پوستی به خصوص در ناحیه دور چشم است.

 • مؤثر در کنترل ترشح بیش از حد چربی پوست

از دیگر کاربردهای RF فرکشنال، می توان به اثرگذاری در کنترل ترشح بیش از حد چربی پوست اشاره کرد. همین موضوع به بهبود منافذ باز پوستی نیز کمک می کند. پس از یک جلسه آر اف، حدود 70 الی 80 درصد از ترشح چربی صورت کم می شود.

 • درمان جوش‌ های فعال و ملتهب صورت و اسکار جوش

RF در درمان جوش های فعال صورت نیز کارکرد فوق العاده ای را دارد. خانم هایی که به دلیل مشکلات هورمونی در سنین 30 الی 40 سالگی نیز دارای جوش صورت هستند، با انجام RF، شاهد کاهش جوش های صورت خود خواهند بود.

علاوه بر این آر اف فرکشنال در درمان اسکارهای آکنه نیز موثر است. به طوری که می تواند اسکارهای عمقی را به راحتی از بین ببرد. زمانی بازدهی RF فرکشنال در از بین بردن اسکار آکنه فوق العاده می شود که به صورت ترکیبی با لیزر فرکشنال  co2 به کار برده شود.

 • درمان تعریق بیش از حد در ناحیه زیر بغل

از دیگر کاربردهای آر اف فرکشنال، درمان تعریق بیش از اندازه در ناحیه زیربغل می باشد. افرادی که از تعریق بیش از حد در ناحیه زیربغل ناراضی هستند و از بوی بد عرق شکایت دارند، می توانند از RF به عنوان روشی بسیار مؤثر با اثر طولانی مدت استفاده کنند.

 • درمان ترک‌ های پوستی

این تکنولوژی در درمان ترک های پوستی نیز دارای اثرات فوق العاده ای است. البته RF قادر به از بین بردن کامل ترک های پوستی نیست و صرفا در کمرنگ تر شدن آن ها نقش مؤثری دارد.

 • سفت کردن پوست گردن

شل شدن پوست گردن با افزایش سن طبیعی می باشد، اما با تأثیر منفی بر روی اعتماد به نفس افراد همراه است. با استفاده از دستگاه آر اف فرکشنال می توان افتادگی و شلی پوست در ناحیه گردن را درمان کرد.

علاوه بر این آر ف فرکشنال جهت سفت کردن بافت پوستی شامل سینه، شکم، بازوها، ران ها و… نیز کارایی دارد.

 • رفع ناهمواری ‌ها و زوائد پوستی

RF با تأثیری که در احیا و بازسازی لایه خارجی پوست دارد، منجر به نرم تر شدن و صاف شدن سطح پوست می گردد.

این روش با تأثیری که دارد، منجر به رفع زائده های پوستی، آفتاب سوختگی و لکه های پوستی می شود که نتیجه آن روشن شدن پوست صورت است. روشی که در بهبود روزاسه و رگ هایی که در زیر پوست وجود دارد نیز مؤثر است.

مزایا و معایب آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال نیز مشابه با دیگر خدمات زیبایی، با برخی مزیت ها و معایب همراه است. در ادامه به مزایا و معایب RF پرداخته ایم.

مزایای RF فرکشنال

 • آر اف فرکشنال بر روی تمامی قسمت های صورت و گردن قابل انجام است.
 • میزان حرارت و عمق نفوذ سوزن های دستگاه، قابل کنترل است. اینگونه می توان فرکانس و عمق نفوذ امواج در افراد مختلف را تغییر داد. (در صورتی که میزان قدرت کم باشد، درمان به درستی انجام نمی شود. در صورتی که میزان قدرت بیش از حد باشد، پوست دچار سوختگی می گردد.)
 • از روش های کم تهاجمی است و در مدت زمان کوتاهی انجام می شود.
 • بر روی تمامی نواحی صورت و گردن، قابل انجام است. اما در برخی نواحی که چین و چروک های عمیق تری وجود دارد، آر اف نیز به قدرت بالاتری نیاز دارد. ضمن اینکه در نواحی حساس شامل اطراف لب، دورچشم، پیشانی و نواحی استخوانی باید میزان نفوذ سوزن ها کمتر باشد تا از سوختگی پوست جلوگیری گردد.
 • در این روش به لایه سطحی پوست آسیبی وارد نمی شود و برای انواع پوست قابل استفاده است.

معایب RF فرکشنال

 • عدم کارایی برای تمامی افراد
 • احتمال ایجاد گوشت اضافه در صورت استفاده اشتباه
 • بروز التهاب

موارد منع مصرف آر اف فرکشنال

RF فرکشنال برای افرادی که دارای 30 الی 55 سال سن هستند، بهترین انتخاب است و دارای نتایج مثبت تری است. افرادی که بیماری زمینه ای همچون مشکلات قلبی و بیماری های خاص ندارند، می توانند آر اف را انجام دهند. موارد منع استفاده از RF فرکشنال موارد زیر است:

 • خانم های باردار و شیرده
 • افراد مبتلا به فشار خون بالا
 • مبتلایان به دیابت
 • افراد با پوست حساس به دلیل برنزه کردن و یا سوختگی در معرض نور خورشید
 • مصرف کنندگان از باتری قلب و با دفیبریلاتور قلب
 • مبتلایان به بیماری های التهاب شدید پوستی، کلوئید یا گوشت اضافه
 • افراد با عفونت پوستی فعال

بهتر است برای انجام آر اف ابتدا توسط پزشک متخصص معاینه شوید و پس از بررسی سوابق پزشکی تان، تحت نظر پزشک اقدام به دریافت خدمات نمایید.

نکات مهم قبل از آر اف فرکشنال

پیش از انجام آر اف توجه داشته باشید:

 • حداقل به مدت دو هفته قبل از انجام آر اف، از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب کنید و از رفتن به سولاریوم بپرهیزید.
 • قبل از آر اف، بهتر است پوست پاکسازی شده و سپس کاملاً خشک شود.
 • هر گونه کرم و آرایش باید از روی پوست پاک شوند. مواد آرایشی ممکن است در روند درمان مشکل ایجاد کند.
 • برای خنک نگه داشتن پوست در حین درمان، باید از دستگاه های خنک کننده استفاده گردد. معمولاً اینکار توسط پرسنل کلینیک زیبایی انجام می شود.
 • در صورتی که سابقه زخم و جراحتی دارید که بهبود آن زمان زیادی طول کشیده است، با پزشک خود در میان بگذارید.
 • در صورتی که داروی خاصی را برای رفع ضایعات پوستی شامل روآکوتان یا ایزوترتینوئین مصرف می کنید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر سابقه جراحی زیبایی پوست شامل بلفاروپلاستی، تزریق بوتاکس یا ابتلا به بیماری های عفونی شامل هپاتیت و … را دارید، حتماً پزشک خود را در جریان بگذارید.

مراحل انجام آر اف فرکشنال

مراحل انجام آر اف فرکشنال به شرح زیر می باشد:

 • ابتدا سطح پوست با استفاده از یک کرم بی حس کننده به مدت 30 دقیقه پوشانده می شود.
 • کیت سوزنی برای هر بیمار به صورت جداگانه استفاده می گردد.
 • سوزن وارد پوست شده و سپس انرژی از طریق نوک سوزن خارج می شود. دستگاه آر اف، به وسیله امواج رادیو فرکانسی، امواج را به لایه های میانی و زیرین پوست وارد می کند.
 • در پایان سوزن از پوست خارج می شود. در این مرحله ممکن است پوست قرمز شود که پس از مدت زمان کوتاهی بین 24 تا 48 ساعت رفع می گردد.

از مزیت های آر اف فرکشنال این است که پس از اتمام جلسه درمانی، بیمار می تواند از کرم های ترمیم کننده و ضد آفتاب استفاده کند و به کارهای روزانه خود باز گردد.

نکات مهم بعد از آر اف فرکشنال

رعایت برخی نکات پس از آر اف ضرورت دارد، از مهم ترین این نکات عبارتند از:

 • التهاب پوست پس از آر اف فرکشنال طبیعی است. قرمزی و تورم صورت به تدریج از بین می رود. بنابراین از دست کاری کردن صورت خود اجتناب کنید.
 • دو الی سه روز از شستن صورت خود مخصوصاً با آب داغ و شوینده های قوی خودداری نمایید.
 • حتماً باید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید. چراکه پس از آر اف پوست ملتهب است و احتمال اینکه اشعه فرابنفش خورشید، پوست را تخریب کند، وجود دارد.
 • بهتر است یک الی دو روز پوست خود را آرایش نکنید و فقط از کرم های مرطوب کننده استفاده نمایید.
 • در صورتی که خون و یا جوش بر روی صورت شما وجود داشت، به آن دست نزنید.
 • تا یک هفته از رفتن به استخر و سونا بپرهیزید و از ورزش های سنگین اجتناب کنید.
 • برای کاهش درد و التهاب، از کمپرس یخ و پماد زینک استفاده کنید.
 • پس از آر اف سعی کنید مایعات فراوان بنوشید.
 • از مصرف الکل و داروهای ضد انعقاد خون به منظور برطرف کردن التهاب ها خودداری نمایید.

برای آر اف فرکشنال به چند جلسه نیاز هست؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای RF فرکشنال، بر اساس نوع پوست شما تعیین می شود. در واقع پزشک ابتدا پوست بیمار و میزان آسیب های پوستی او را بررسی می کند.

در افرادی که پوست آن ها دارای زخم های عمیقی است، به تعداد جلسات بیشتری نیز نیاز می باشد. با اینکه تعداد جلسات درمانی آر اف توسط پزشک متخصص پوست و زیبایی تعیین می شود اما معمولاً اغلب با سه جلسه می توان به نتایج ایده آلی رسید.

هزینه RF فرکشنال

یکی از سوالاتی که مطرح می شود، هزینه آر اف فرکشنال می باشد. هزینه ای که به عنوان یک جلسه RF فرکشنال اعلام می شود، شامل هزینه تهیه سری دستگاه و یک جلسه درمانی است. سری دستگاه بر روی پوست هر فرد به صورت اختصاصی استفاده می شود و لازم است که هر فرد این سری را به صورت جداگانه و اختصاصی تهیه کنند.

برای تهیه سری دستگاه، تنها کافیست یکبار هزینه کنید. اما هزینه هر جلسه درمانی در هر نوبت باید پرداخت شود. تعداد جلسات درمانی متناسب با نوع مشکل پوست فرد و همینطور نظر پزشک متخصص پوست و مو تعیین می شود.

جهت اطلاع از هزینه جلسات آر اف فرکشنال از طریق راه های ارتباطی موجود با مطب دکتر امامی سیگارودی تماس بگیرید. توصیه می کنیم برای اینکه مشکل پوستی شما و تعداد جلسات مورد نیاز برای آر اف مشخص گردد، حتماً در یک جلسه مشاوره با پزشک شرکت کنید. کارشناسان ما با شماره 0133211257 پاسخگوی شما عزیزان هستند.

سوالات متداول

آر اف فرکشنال چیست؟

آر اف فرکشنال ترکیبی از امواج رادیوفرکوئنسی و میکرونیدلینگ است که به عنوان یک روش درمانی کم خطر و غیر تهاجمی باعث تحریک کلاژن سازی در پوست و کاهش چین و چروک ها، رفع اسکار، کاهش منافذ و شفاف شدن پوست می شود.

چه افرادی می توانند آر اف فرکشنال را انجام دهند؟

آر اف فرکشنال روش درمانی بی خطری است اما با توجه به بهره گرفتن از امواج الکترومغناطیسی در آن توصیه می شود خانم های باردار از این روش درمانی استفاده نکنند.

هزینه آر اف فرکشنال چقدر است؟

هزینه روش درمانی آر اف به  وضعیت پوست و محل درمان و اندازه محل تحت درمان و تشخیص پزشک بستگی دارد که با ویزیت شما این هزینه توسط پزشک متخصص به شما اعلام می گردد.

تعداد جلسات درمان آر اف مورد نیاز برای دریافت نتیجه مطلوب چقدر است؟

تعداد جلسات درمان آر اف فرکشنال  با توجه به نوع پوست مراجعه کننده، محل درمان، میزان آسیب، عمق چین و چروک ها و غیره متفاوت است. اما به طور کلی می توان گفت پس از جلسه درمانی نتیجه مطلب در حد بسیار زیادی کسب خواهد شد.