درمان آکنه و اسکار های آکنهدرمان آکنه و اسکارهای آکنه

همیشه یکی از مسائل مهم و قابل توجه در مبحث زیبایی پوست بوده است. به طور حتم می توان گفت که همه ما انسان ها در طول زندگی خود و در سن های مختلف درگیر این قضیه هستیم. همه ما از دوران بلوغ تا سالیان طولانی با جوش های پوست خود دچار مشکل هستیم، و از آن مهم تر جای جوش ها بر روی پوست است که خیلی بیشتر آزار دهنده است. اما علاوه بر درمان های خانگی که از گذشته رایح بوده است امروزه درمان های کلینیکی بسیاری در عرصه پزشکی وجود دارد. ما در کلینیک پوست، مو و زیبایی دکتر امامی سیگاردوی در رشت در این رابطه با بررسی پوست شما مؤثرترین و کارآمدترین روش های درمان را به شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

علل پیدایش اسکارهای آکنه

مهم ترین علت به وجود آمدن جای اسکارهای جوش دست کاری کردن و کندن جوش هاست. در این صورت ما با آسیب رساندن به بافت پوست موجب به وجود آمدن اسکارهایی بر روی پوست خود می شویم. اما دلیل دیگر آن نوع جوش به وجود آمده بر روی پوست است، یعنی عمق جوش به قدریست که در حین بالا آمدن از عمق پوست به سطح آن به بافت های زیرین پوست آسیب می رساند و موجب بروز اسکار بر روی پوست می شود. اما با توجه به درمان های بسیار و متعددی که در عرصه پزشکی برای درمان جای اسکارها وجود دارد به راحتی می توانیم در مدت زمان کوتاهی پوست خود را به پوستی صاف، لطیف و بدون هیچ ناهمواری تبدیل کنیم.

درمان اسکارهای آکنه

تشخیص درمان اسکارهای آکنه توسط پزشک متخصص پوست و مو با توجه به نوع و عمق اسکارهای به وجود آمده متفاوت است. بدین ترتیب با در نظر گرفتن و بررسی تمامی موارد در مرکز زیبایی دکتر امامی سیگاردوی توسط متخصصان پوست با بررسی پوست و نوع اسکارهای به وجود آمده مؤثرترین و متناسب ترین روش درمان را برای شما عزیزان در نظر خواهند گرفت.

قبل از درمان آکنه و اسکارهای آکنه ابتدا باید توسط پزشک‌ متخصص مشخص شود و سپس درمان مؤثر را آغاز کرد.

هایپر پیگمنتیشن (لک های پوستی ناشی از آکنه) چیست؟

یکی از نکات مهم و شایع در اسکارهای آکنه لکه های قهوه ای رنگ به جا مانده از جای جوش، ضایعه و یا هر آسیب پوستی  می باشد. زخم به وجود آمده که باعث التهاب شده است در حین ترمیم زخم میزان تولید ملانین(رنگدانه های پوست)  افزایش پیدا می کند و همین امر موجب تیره تر شدن پوست جدید می شود. برخی از این لکه ها با گذشت زمان خود به خود کمرنگ شده و از بین می روند، اما بسیاری از لکه ها تیره تر هستند و ماندگاری آن ها نیز بیشتر است. برای رفع آن ها از روش های کلینیکی بسیاری می شود استفاده کرد که در این جا به چند مورد از درمان ها ی کلینیکی اسکار های آکنه اشاره می کنیم.

1.  لایه بردارهای شیمیایی در درمان اسکار آکنه

در این روش از اسیدهای بسیار قوی برای برداشتن سطح پوست و جای آکنه ها استفاده می شود.این روش برای اسکارهای عمیق بسیار موثر است.

2.  تزریق فیلر در درمان اسکار آکنه

در این روش با تزریق چربی یا کلاژن و مواد پرکننده ی مناسب دیگر به زیر پوست باعث افزایش حجم آن و پر شدن جای جوش ها می شود.

3.  لیزر در درمان اسکار آکنه

در این روش درمان نیز با لیزر کردن پوست سطح پوست (اپی درم)  از بین رفته و با ترمیم آن و پیدایش پوست جدید باعث از بین رفتن اسکارهای آکنه و صاف شدن پوست می شود.

4.  میکرونیدلینگ در درمان اسکار آکنه

در روش میکرونیدلینگ پزشک به وسیله ی وارد کردن سوزن های موجود در سطح ابزار خود به زیر پوست موجب تحریک کلاژن سازی در پوست و در نتیجه از بین رفتن اسکارهای آکنه می شود

5. درم ابریژن

روش درم ابریژن نیز یکی از رایج ترین روش های درمان اسکار آکنه و لایه برداری پوست می باشد، که به وسیله ی یک برس سیمی لایه های عمیق تر سطح پوست را برداشته و با پیدایش پوست جدید اسکارهای سطحی را از بین می برد.

اما بسیاری از اسکارهای آکنه به لک های پوستی منجر نمی شوند و ممکن است خیلی از این آکنه ها به تغییراتی فراتر از لکه های پوستی منجر شوند که در این جا به طور کامل به شرح آن ها می پردازیم.

انواع اسکارهای آکنه

  1. اسکار آکنه فرورفته یا آتروفیک

جای جوش فرورفته رایج ترین نوع اسکار آکنه می باشد. جای جوش فرورفته زمانی به وجود می آید که در حین التیام زخم جای جوش پروتئین موجود در پوست که کلاژن نام دارد به مقدار کافی تولید نشده باشد، بنابراین جای آکنه ها پایین تر از سطح پوست گود رفته و اسکارهای آتروفیک را به وجود می آورند.

انواع اسکارهای آکنه فرورفته

اسکارهای جوش فرورفته به ۳ دسته تقسیم می شوند.

  • اسکار جوش واگنی (boxcar)

این اسکار به شکل های ناهموار، بیضی یا گرد بر روی پوست مشاهده می شوند.

این اسکار نیز در پی تخریب بافت میانی پوست ( کلاژن ) باعث فرورفتگی های ناهموار و پراکنده بر روی پوست می شود.

در اسکارهای واگنی پزشک متخصص با استفاده از روش هایی مثل تزریق ژل، پانچ گرافتینگ و لیزر درمان را انجام می دهد.

  • اسکار چرخشی یا گرد (rolling)

این نوع اسکار فرورفتگی های موجی شکلی است که در ناحیه ای از پوست ناهمواری هایی به وجود می آورد.

علت به وجود آمدن اسکارهای چرخشی رشته هایی فیبری است که در بین سطح پوست و بافت میانی پوست تشکیل شده و روی پوست را به سمت پایین کشیده و به عمق پوست وصل می کند و باعث ایجاد ناهمواری روی پوست می شود.

برای درمان این اسکار پزشک متخصص از روش هایی به اسم سابسیژن استفاده می کند.

  • اسکار قندیلی, مثلثی و یا آیس پیک(Ice Pick Scars)

علت به وجود آمدن این نوع از اسکار جوش هایی هستند که حین بالا آمدن آن از عمق پوست (درم) به سطح آن بافت سلولی پوست را از بین برده و موجب به وجود آمدن اسکارهای کوچک، عمیق و باریک می شود.

برای درمان اسکارهای قندیلی معمولاً پزشک متخصص از دو روش برش پانچی و پانچ گرافتینگ استفاده می کند.

  1. اسکار آکنه برآمده یا هایپرتروفیک

علت به وجود آمدن جای جوش برآمده تولید کلاژن بیش از حد آن در حین ترمیم زخم جای جوش است. که موجب می شود سطح جای جوش از سطح پوست ما بالاتر باشد که همان هایپرتروفیک می باشد.

زخم های گوشتی و کلوئید جزو اسکارهای برآمده می باشد. همان طور که قبلاً گفته شد علت به وجود آمدن این اسکارها تولید بیش از حد کلاژن در حین ترمیم زخم است که باعث به وجود آمدن گوشت های برجسته بر روی جای زخم می شود.

این اسکارها نیز به وسیله ی درمان هایی از قبیل لیزر، تزریق ژل های سیلیکونی و کرم های کورتونی قابل درمان می باشد.

هزینه و ماندگاری درمان آکنه و اسکارهای آکنه

با توجه به اینکه روش های درمان آکنه و اسکارهای آن بسیار متفاوت است، هزینه و ماندگاری آن ها نیز بسته به نوع پوست و میزان و شدت اسکارهای به وجود آمده متغیر می باشد که در ابتدا مراجعه به کلینیک و در جلسه ی مشاوره به طور کامل و واضح برای شما عزیزان توضیح داده می شود.

همان طور که گفته شد در درمان آکنه و اسکارهای آکنه روش های درمانی بسیاری وجود دارد. در صورت داشتن آکنه و اسکارهای آن بدون شک به کلینیک پوست، مو و زیبایی دکتر امامی سیگاردوی که بهترین مرکز تخصصی زیبایی در رشت است مراجعه کرده و با گرفتن مشاوره از پزشک متناسب با نوع پوستتان مؤثرترین درمان را از کلینیک تخصصی ما دریافت کنید.