تزریق بوتاکس، درمانی است که توسط باکتری به نام بوتولینوم ساخته‌ شده و جهت از بین بردن چین‌ و چروک ها و آسیب‌ های موجود بر روی پوست استفاده می ‌شود. تزریق بوتاکس، با تضعیف و یا فلج کردن عضلات خاصی بر روی پوست عمل کرده و با مسدود کردن اعصاب خاصی بر روی پوست، سبب بهبود آسیب‌ های پوستی می ‌شود. بر اساس نوع درمان انجام‌ شده توسط بوتاکس، تأثیرات آن به مدت ۳ تا ۱۲ ماه بر روی پوست باقی‌ مانده و از جمله شایع ‌ترین عوارض جانبی آن می‌ توان به کبودی، تورم و همچنین درد بسیار کمی در محل تزریق اشاره نمود. در این مقاله به بررسی نکات مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم خواهیم پرداخت.

کاربرد های تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس علاوه‌ بر زیبایی، مصارف پزشکی نیز داشته و بسیاری از متخصصین مراقبت‌ های بهداشتی، از بوتاکس جهت درمان انواع بیماری‌ های پوستی استفاده می ‌کنند. درمان از طریق تزریق بوتاکس توسط FDA مورد تأیید واقع شده و این تأییدیه برای افرادی که دارای سن بالای ۱۸ سال هستند.

از جمله مصارف پزشکی تزریق بوتاکس می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • رفع مشکل چشم‌ های ضربدری در افراد بالای ۱۲ سال
 • تعریق شدید زیر بغل و یا هایپرهیدروزیس
 • پیشگیری از میگرن در افرادی که سردرد های میگرنی آن ها حداقل ۴ ساعت در ۱۵ روز یا بیشتر در ماه طول می ‌کشد
 • رفع گردن درد و اختلالات حرکتی عصبی که ناحیه سر را تحت تأثیر قرار می ‌دهند
 • کاهش علایم مثانه بیش‌ فعال به دلیل وجود بیماری عصبی
 • رفع چین‌ و چروک و خطوط ریز و عمیق بر روی پوست صورت
 • رفع مشکلات موجود در قسمت پلک و همچنین سیاهی و گودی زیر چشم

مراقبت های لازم پس از تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم

مهم ترین نکات مراقبت بعد از تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم شامل موارد زیر می ‌شوند:

 • قرار نگرفتن در برابر آفتاب

بعد از تزریق بوتاکس در قسمت دور چشم و پیشانی و صورت خود، سعی کنید که تا مدت زمان تعیین‌ شده توسط پزشک متخصص خود، در برابر گرما و حرارت مستقیم نور خورشید قرار نگیرید. همچنین تمامی متخصصین در چنین مواقعی توصیه می ‌کنند که از گرفتن حمام آفتاب نیز جلوگیری کرده و تا آنجایی‌ که می ‌شود از مجاورت در برابر نور مستقیم خورشید جلوگیری کرده و حتی‌ الامکان از سایبان‌ ها و یا عینک های دودی استفاده نمایید.

 • عدم انجام حرکات سنگین

پس‌ از تزریق بوتاکس، بهتر است که از انجام حرکات سنگین و همچنین ورزش خودداری نمایید. زیرا پس‌ از تزریق بوتاکس، ناحیه مورد نظر بسیار آسیب‌ پذیر بوده و برای جذب بهتر مواد بوتاکس، بهتر است که از خم و راست شدن‌ های مداوم و همچنین حمل اجسام سنگین و یا حرکاتی که سبب آسیب به محل تزریق شود خودداری نموده و تا زمان تعیین‌ شده توسط متخصص خود، از انجام ورزش‌ های شدید خودداری نمایید.

 • دراز نکشیدن بهتر است

پس‌ از تزریق بوتاکس، به مدت ۴ ساعت از دراز کشیدن خودداری نمایید.

 • حفظ آرامش

یکی از مهم ترین نکات بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم حفظ آرامش و خونسردی بیمار است. سعی کنید پس‌ از تزریق بوتاکس، ضربان طبیعی قلب خود را حفظ کرده و آرامش داشته باشید. زیرا وجود استرس و اضطراب ممکن است سبب آسیب در ناحیه تزریق شده و موجب شود که نتیجه عالی را دریافت نکنید.

 • ریلکس کردن ماهیچه‌ های صورت

پس‌ از تزریق بوتاکس، بهتر است از اخم کردن و ایجاد خط و خطوط بر روی پیشانی جلوگیری نمایید. زیرا ممکن است بوتاکس تزریق شده در این نواحی شکل و حالت اخم را به خود گرفته و تأثیر مطلوبی در ناحیه تزریق نگذارد. به‌ همین دلیل بهتر است که ماهیچه‌ های اطراف چشم و همچنین پیشانی خود را بعد از تزریق بوتاکس ریلکس کرده و از انجام حرکات کششی، منقبض کردن و اخم جلوگیری نمایید.

 • عدم فشار بر روی ناحیه تزریق

یکی از نکاتی که تمامی متخصصین به بیماران خود پس‌ از تزریق بوتاکس تجویز می‌ کنند، عدم فشار و ماساژ بر روی ناحیه تزریق است. پس‌ از تزریق بوتاکس، به‌ هیچ‌ عنوان ناحیه تحت درمان را لمس نکرده و آن را فشار ندهید. همچنین از انجام ماساژ بر روی این نواحی اکیداً خودداری نمایید.

 • خودداری از آرایش کردن به مدت ۲۴ ساعت

حداقل به مدت ۲۴ ساعت از آرایش کردن روی صورت خود اجتناب کنید. اگر بوتاکس به‌ صورت خود تزریق کرده ‌اید، بهتر است که در روز تزریق و همچنین روز پس‌ از آن از آرایش کردن خودداری نمایید. زیرا در هنگام آرایش، مجبورید که پوست خود را فشار داده و ماساژ دهید و به‌ همین دلیل بهتر است از انجام آن خودداری نمایید.

 • اجتناب از مصرف الکل

یک روز قبل و بعد از بوتاکس هیچ گونه نوشیدنی الکلی مصرف نکنید. مصرف الکل بعد از انجام بوتاکس، خطر کبودی در ناحیه تزریق را به‌ شدت افزایش می ‌دهد. بنابراین بهتر است چند روز پس‌ از تزریق، از مصرف نوشیدنی‌ های الکلی خودداری نمایید.

 • در روز اول بعد از بوتاکس از درمان‌ های پوستی خودداری نمایید

پس‌ از تزریق بوتاکس، از انجام هرگونه درمان‌ های پوستی مانند فشیال، فیلر های پوستی، ماساژ صورت و همچنین اسکراب های لایه بردار خودداری نمایید.

اگر می ‌خواهید که تزریق بوتاکس شما زمان کافی برای نشستن در عضلات پوست را داشته باشد، بهتر است پس‌ از بوتاکس برای بهبودی بهتر در خانه استراحت کرده تا تزریقات تا حد امکان مؤثر واقع شوند.

 • بر روی قسمت تزریق شده نخوابید

تزریق بوتاکس به زمان معینی نیاز دارد تا در عضلات شما جا بیفتد. بنابراین زمانی‌ که به‌ صورت خود و در نواحی پیشانی و اطراف چشم تزریق بوتاکس انجام داده‌ اید، بهتر است که یک شب به پشت بخوابید. دراز کشیدن بر روی صورت پس‌ از تزریق، می‌ تواند از ته‌ نشین شدن تزریق‌ ها جلوگیری کرده و منجر به کامل نشدن نتایج پس‌ از تزریق شود.

 • قبل یا بعد از بوتاکس به‌ هیچ‌ عنوان مسکن مصرف نکنید

تمامی مسکن‌ ها، در واقع رقیق‌ کننده خون هستند و پس‌ از تزریق بوتاکس می‌ تواند سبب کبودی در اطراف ناحیه تزریق شوند. مصرف مسکن بعد از بوتاکس، منجر به کبودی شدید تر در ناحیه تزریق شده و ایجاد ناراحتی و درد خواهد کرد. بنابراین یک روز پس‌ از تزریق، از مصرف انواع مسکن‌ ها خودداری نمایید.

 • استفاده از کیسه یخ

استفاده از کیسه‌ های یخ بر روی ناحیه تزریق می ‌تواند ناراحتی را کاهش داده و سبب تسریع در فرآیند بهبود در ناحیه تزریق شود.

در صورت شناخت نکات مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم و رعایت آن ها بدون شک به نتیجه مطلوب و دلخواهتان دست خواهید یافت.


اینجا بخوانید: علت حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس و نحوه بر طرف کردن آن

در پایان

کلینیک زیبایی دکتر امامی سیگارودی ، دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده و از بروز ترین روش‌ ها و فناوری‌ های نوین در انواع درمان‌ های پوستی استفاده می ‌کند. این مجموعه دارای متخصصینی بسیار ماهر و حرفه ‌ای در زمینه انجام خدمات زیبایی بوده و از جمله خدمات درمانی این مجموعه می ‌توان به تزریق بوتاکس، لیفت پوست، تزریق ژل، لیزر آر اف فرکشنال و غیره اشاره نمود. شما می ‌توانید جهت دریافت وقت و مشاوره رایگان، با این کلینیک و شماره تلفن 01332111257 تماس گرفته و با متخصصین ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *