تزریق بوتاکس یکی از روش ‌های ایمن و غیرتهاجمی برای جوانسازی پوست بوده که امروزه دارای طرفداران بی‌ شماری است. با افزایش سن و برخی عوامل محیطی، چین‌ و چروک و خطوط در پوست به‌ وجود آمده که افراد برای رفع آنها از تزریق بوتاکس استفاده می‌ کنند. عموما تزریق آن روشی ایمن است. ولی در برخی افراد دارای برخی عوارض کوتاه مدت‌ مانند حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس است که پس‌ از گذشت مدتی کوتاه از بین می‌ روند. اغلب حالت تهوع با سردرد، سرگیجه، تب، اسهال و حالاتی دیگر همراه است.

حالت تهوع بعد از بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از روش‌ های جوانسازی ایمن و پر طرفدار بوده که جهت افزایش زیبایی توسط بسیاری از افراد استفاده می ‌شود. بوتاکس از سمی تضعیف شده به نام بوتولیسم تولید می شود که در دوزهای بسیار کم تزریق می شود، چنانچه دوز تزریقی بیش از حد معمول باشد و یا توسط افراد غیر متخصص انجام شود می ‌تواند در افراد ایجاد مسمومیت کرده و آنها را دچار برخی عوارض تهوع کند. ولی در حالت کلی گاهی اگر تزریق کاملا استاندارد نیز باشد سبب عوارض تهوع خواهد شد. تهوع ایجاد شده یک واکنش طبیعی بدن به سم وارد شده به بدن بوده و هر چه میزان و دوز این سم بالاتر باشد، عوارض آن‌هم بیشتر و طولانی ‌مدت تر خواهد شد.

حالت تهوع ایجاد شده در افراد متفاوت بوده و ممکن است از چند روز تا ۲ هفته به طول بینجامد. از علت‌ های پیدایش سردرد و حالت تهوع می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرد دارای برخی بیماری ‌ها مانند میگرن باشد.
 • وجود ناخالصی در بوتاکس و انجام آن در مراکز نامعتبر
 • حرفه ای نبودن پزشک و تزریق بوتاکس در استخوان پیشانی
 • منقبض شدن بیش‌ از حد عضلات موجود در صورت

عارضه‌ هایی مانند حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس جزو عوارض کوتاه‌ مدت و موقتی بوده که با انجام کارهای توصیه‌ شده توسط پزشک مربوطه به زودی برطرف خواهند شد. ولی اگر پس‌ از گذشت مدت‌ زمان معینی حالت تهوع و سردرد ناشی از تزریق بوتاکس برطرف نشد، حتما با متخصص و یا پزشک در میان گذاشته و به او گزارش دهید.اگر تزریق بوتاکس در مراکز و کلینیک ‌های معتبر و در دوز بسیار کم انجام شود، عوارض جانبی گفته ‌شده به حداقل خود می ‌رسند.

نحوه برطرف کردن تهوع پس از تزریق بوتاکس

برخی راهکارها و فعالیت ‌ها وجود دارند که می‌ توان عوارض جانبی از تزریق بوتاکس مانند حالت تهوع و سردرد را تا حد بسیار زیادی از بین برد. این راهکارها شامل خوردن غذا های سالم و کم ‌چرب، استفاده از دمنوش زنجبیل برای معده، مصرف بالای میوه و سبزیجات، انجام ورزش و استحمام با آب گرم و همچنین استفاده و خوردن غذاهای فیبردار بعد از تزریق بوتاکس می باشد.

همچنین برای جلوگیری از حالت تهوع و سرگیجه از استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی و انجام کارهای سنگین دوری کرده و بنا بر تجویز دکتر داروهای تجویزشده را به‌ موقع مصرف کنید و تا حد ممکن آرامش خود را هم حفظ نمایید.

سایر عوارض تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس دارای برخی عوارض کوتاه ‌مدت و برخی عوارض بلند مدت است که عوارض کوتاه  ‌مدت آن عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • گردن درد
 • خشکی چشم
 • سردرد
 • خشکی دهان
 • افتادگی پلک
 • تب
 • درد عضلانی
 • تعریق
 • ناراحتی درهنگام ادرار
 • گلو درد
 • ضعف عضلانی در اندام‌ هایی مثل پا و دست

همه عوارض نام برده موقتی بوده و پس‌ از چند ساعت تا چند روز از بین خواهند رفت. ولی برخی عوارض پس‌ از گذشت مدتی معین از بین نرفته که در این صورت باید با پزشک متخصص خود مشورت کرده و او را در جریان بگذارید.

نحوه عملکرد بوتاکس

عضلاتی که در پیشانی، بین دو ابرو و اطراف دهان قرار دارند، به ‌طور مکرر منقبض‌ شده و باعث به وجود آمدن چین‌ و چروک پوست در صورت می ‌شوند. بوتاکس سم بی‌ خطری از بوتولینوم است و تزریق در دوز و مقدار بسیار کم آن در پوست سبب کاهش فعالیت عضلات صورت و جلوگیری از پیدایش خطوط متوسط تا پنجه کلاغی می ‌شود. به‌ عبارت‌ دیگر بوتاکس از رسیدن سیگنال‌ های عصبی جهت پیدایش چین‌ و چروک ها جلوگیری کرده و آن را مسدود می کند. عضله ‌ای که در آن بوتاکس تزریق‌ شده است تا مدتی منقبض نشده و چین‌ و چروک نخواهد داشت. ماندگاری اثرات بوتاکس در افراد متفاوت بوده ولی به‌ طور کلی از ۳ تا ۶ ماه در محل تزریق ماندگاری داشته و تغییرات آن به‌ طور معمول چند روز بعد از تزریق در پوست نمایان می‌ شود.

تزریق بوتاکس علاوه‌ بر مزایا، دارای عوارض جانبی خفیف تا متوسط بوده و این عوارض در افراد متفاوت می‌ باشد. برای جلوگیری از عوارض ناشی از تزریق بوتاکس بهتر است که این عمل را در کلینیک ‌های معتبر و مطمئن انجام داده تا بتوان عوارض آن را به حداقل رساند.

علت سرگیجه بعد از تزریق بوتاکس

پیدایش سرگیجه بعد از تزریق بوتاکس، عوارض شایعی نبوده و اگر هم به وجود آید بعد از گذشت چند ساعت و یا چند روز از بین خواهد رفت. اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که بعد از تزریق بوتاکس دچار سرگیجه شده و تا چند روز این حالت برطرف نشده است، حتماً با پزشک مربوطه در میان گذاشته و او را مطلع سازید. سرگیجه بعد از تزریق بوتاکس یک عارضه موقتی بوده که آن‌ هم با دستورات پزشک و انجام راهکارهای تجویز شده بعد از تزریق و رعایت آنها به‌ زودی برطرف خواهد شد.بعد از تزریق بوتاکس سعی کنید آرامش خود را حفظ کرده و مطابق با تجویز دکتر استراحت کنید.

 به‌ طور معمول از عاملان شایع پیدایش سرگیجه بعد از بوتاکس می‌توان به تزریق آن در مراکز نامعتبر توسط افراد بی‌ تجربه و تزریق دوز بالای آن در ماهیچه اشاره کرد. قبل‌ از انجام بوتاکس حتماً با پزشک خود مشورت کرده و اگر دارای بیماری‌هایی مانند میگرن بودید حتما متخصص خود را در جریان قرار دهید.

راهکار کاهش سرگیجه پس از تزریق بوتاکس

از جمله روش‌ های پیشگیری از سرگیجه می ‌توان به عدم استفاده از مواد آرایشی تا چند روز، پرهیز از رفتن به مکان گرم مانند سونا، به صورت نخوابیدن، پرهیز از رفتن به محیط‌ های آفتابی و همچنین دست‌ کاری نکردن محل تزریق اشاره کرد.

چه کسانی در معرض حالت تهوع و سرگیجه بعد از بوتاکس قرار دارند؟

بنا بر آمارها و مشاهدات، افرادی که از تزریق بوتاکس برای مقاصد مختلف استفاده می ‌کنند، از عوارض متفاوتی هم برخوردار هستند. برای مثال افرادی که از بوتاکس برای از بین بردن چین‌ و چروک های پیشانی استفاده می‌ کنند نسبت‌ به سایر افراد بیشتر دچار سردرد می ‌شوند. یا می‌ توان گفت افرادی که از بوتاکس برای درمان تعریق بهره برده‌اند، مبتلا به عوارض جانبی عمومی ‌تری مانند حالت تهوع، اسهال و تب می ‌شوند. این افراد از عوارض حالت تهوع بیشتری برخوردارهستند. ولی به‌ طور کلی نمی ‌توان گفت که این عوارض به‌ وجود آمده در همه یکسان است.عوارض در افراد متفاوت بوده و برای آسودگی خاطر از بی ‌خطر بودن و داشتن عوارض جانبی کمتر بهتر است که تزریق را در کلینیک ‌های معتبر و تحت نظر متخصصین انجام دهید.

کلینیک تخصصی پوست، مو و زیبایی دکتر امامی سیگاررودی در رشت، یکی از مراکز و کلینیک ‌های معتبر جهت انجام خدمات زیبایی بوده و دارای متخصصانی بسیار ماهر و حاذق می ‌باشد. این کلینیک با بهره ‌گیری از بروزترین تجهیزات و روش‌ های نوین درمانی و زیبایی، خدمات خود را به مشتریان ارائه داده و دارای سال‌ها تجربه در این زمینه است. جهت دریافت مشاوره و استفاده از خدمات زیبایی و درمانی این کلینیک می ‌توانید با آدرس درج‌ شده در سایت مراجعه کرده و از خدمات این مجموعه بهره ‌مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *