یکی از روش‌ های مرسوم در از بین بردن خطوط چهره، تزریق بوتاکس خط اخم است. بوتاکس نام تجاری سم تولید شده از یک باکتری به نام  clostridium botulinum بوده و جهت از بین بردن خطوط پیش ‌آمده در اطراف چشم، ابرو، دهان، پیشانی و نواحی دیگر صورت، در زیر پوست تزریق‌ شده و با صاف کردن عضلات صورت، خطوط و چین ‌و چروک ها را به ‌طور موقت از بین می ‌برد. یکی از نواحی مهم صورت که با بالا رفتن سن دچار خطوط می ‌شود نواحی اطراف ابرو در پیشانی است.

خطوط اخم کدامند؟

خطوط اخم در اثر انقباض ماهیچه ‌های کوچک در اطراف ابرو به ‌وجود آمده و می ‌تواند به دلایل ژنتیکی از نسلی به نسل دیگر منتقل شود. در واقع می‌ توان گفت که ایجاد خطوط خط اخم علاوه ‌بر تاثیرات عوامل دیگر، تحت تاثیر عوامل ژنتیکی نیز بوده و قابل انتقال است. خطوط اخم در چهره افراد به دو دسته خطوط ثابت و خطوط حرکتی تقسیم‌ بندی می ‌شود.

 • خطوط ثابت

به خطوطی گفته می‌ شود که در حالت آرامش هم وجود داشته و برای از بین بردن آن علاوه ‌بر تزریق بوتاکس، از تزریق ژل نیز باید استفاده نمود.

 • خطوط حرکتی

این خطوط در حالت آرامش وجود نداشته و این نواحی از خط اخم با تزریق بوتاکس و عدم اخم به ‌طور کامل از بین می‌ روند.

دلایل به وجود آمدن خطوط اخم

بوجود آمدن خصوط اخم بین ابروها عمدتا به برخی عواملی که در زیر آمده است مربوط می شود.

 • ژنتیک

یکی از مهم‌ ترین عوامل تأثیرگذار در پیدایش خط اخم در افراد عوامل ژنتیکی است. ژنتیک افراد نقش بسیار مهمی را در پوست صورت آنها داشته و کسانی که دارای ژن خط اخم باشند، ممکن است نسبت به بقیه افراد زودتر و حتی در سنین پایین ‌تر دچار خط اخم شوند.

 • سن

با افزایش سن در افراد، پوست صورت زنان و مردان انعطاف‌ پذیری و شادابی گذشته را از دست‌ داده و چین‌ و چروک و خط و خطوط های فراوانی در چهره آنها ظاهر می‌ شود. پیری افراد سبب کاهش تولید کلاژن در پوست شده و پوست آنها دیگر توانایی مقابله با عوامل خارجی را نخواهد داشت. همچنین با کاهش تولید کلاژن در پوست، ترمیم سلولی توسط کلاژن‌ ها کند شده و روند پیری آغاز می شود.

 • انقباض زیاد ماهیچه

زمان های زیادی پیش می ‌آید که افراد ابروهای خود را به دلایل گوناگون به یکدیگر نزدیک کرده و یا با استفاده از حرکات زیاد ماهیچه ها سبب ایجاد چین‌ و چروک و خط و خطوط در اطراف ابرو می ‌شوند. در این بخش باید گفت که در برخی از افراد این حرکت  و انقباض ماهیچه های ابرو بیش از دیگران و به طور مکرر است. این افراد حتی در هنگام صحبت کردن ابروهای خود را مدام  تکان میدهند و به همین دلیل هم نقش چین‌ و چروک های پیش‌ آمده در این افراد بسیار پررنگتر از سایرین است.

 • سیگار

یکی از مهم ‌ترین دلایل پیدایش خطوط اخم، کشیدن سیگار است. سیگار پوست صورت را پیر کرده و سبب ایجاد چین‌ و چروک زودرس می شود.

 • قرارگیری در مقابل آفتاب

قرار گرفتن مکرر در مقابل آفتاب سبب تخریب پروتئین ‌هایی چون الاستین و کلاژن شده و به‌ همین دلیل خطوط اخم در چهره افراد به وجود می‌ آید. نور آفتاب به دلیل وجود اشعه فرابنفش برای پوست مضر بوده و سبب چین‌ و چروک زودرس می ‌شود.

 • استرس

یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل پیدایش خطوط اخم، داشتن استرس و اضطراب در افراد است. استرس و اضطراب به‌ هیچ‌ عنوان برای پوست مناسب نبوده و سبب انقباض پی ‌درپی ماهیچه‌ های صورت شده و ازاین ‌رو خط و خطوط و چین‌ و چروک در پوست هم افزایش می ‌یابد.

تاثیر بوتاکس در رفع خط اخم

خط اخم به خطوط عمودی گفته می‌ شود که در ناحیه بین ۲ ابرو و بر اثر انقباضات مداوم به‌ وجود آمده و به دلیل اخم کردن‌ های مکرر این خطوط عمیق ‌تر می ‌شوند. از بهترین روش‌ های از بین بردن خطوط اخم می‌ توان به تزریق بوتاکس در مراکز معتبر اشاره کرد. زمانی‌ که مقدار دوز مشخصی از بوتاکس در ناحیه بین ۲ ابرو و در زیر پوست تزریق می ‌شود، ماهیچه‌ های آن محل شل و به اصطلاح ریلکس شده و ماهیچه ها به سمت بالا کشیده شده و چین‌ و چروک ها را از بین می ‌برد.

نحوه‌ تزریق بوتاکس خط اخم ابرو

در مرحله اول شخص بر روی صندلی‌ های نیمه نشسته می ‌نشیند و سپس محل تزریق بوتاکس که بین ۲ ابرو می ‌باشد توسط الکل تمیز و ضدعفونی می ‌شود. سپس نواحی که قرار است بوتاکس در آنجا تزریق شود توسط متخصص با ماژیک علامت‌ گذاری میشود.

خطوط اخم در چهره افراد مختلف متفاوت بوده و بنابراین محل تزریق بوتاکس در صورت افراد نیز متفاوت است. تزریق بوتاکس برای از بین بردن خطوط افقی پیشانی با تزریق بوتاکس جهت بالا کشیدن ابرو در یک زمان انجام می ‌شود؛ زیرا اگر تنها به پیشانی بوتاکس تزریق شود، پس‌ از مدتی عضلات سنگین شده و شکل و حالت اولیه خود را از دست می ‌دهد. پس‌ از تزریق بوتاکس درعضله صورت، ممکن است فشارهایی به عضله فرد وارد شود که این فشار موقتی بوده و در مدت‌ زمان کوتاهی از بین خواهد رفت.پس‌ از اتمام تزریق بوتاکس در ناحیه خط اخم، محل ‌های نشانه‌ گذاری شده پاک‌ شده و پزشک متخصص اقدامات لازم پس‌ از تزریق بوتاکس را به فرد یادآور می ‌شود.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس خط اخم

انجام تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین‌ و چروک ها و خط و خطوط های صورت، در صورت تزریق توسط پزشک متخصص یکی از راه‌ های درمانی بسیار بی ‌خطر بوده و افراد می ‌توانند با تزریق آن، چهره خود را شاداب ‌تر و جوان‌ تر نمایند. پس‌ از تزریق بوتاکس رعایت برخی نکات سبب می ‌شود که بوتاکس تزریق‌ شده در زیر پوست حالت و شکل خود را از دست نداده و به‌ درستی عمل کند.ازجمله این اقدامات عبارتنداز:

 • بعد از تزریق بوتاکس به مدت ۲۴ ساعت از انجام فعالیت ‌های تنش ‌زا مانند ورزش خودداری نمایید
 • ۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس خطوط اخم، از ماساژ دادن ناحیه تزریق‌ شده بپرهیزید
 • از قرار گرفتن در مقابل آفتاب و گذاشتن کلاه بر سر خود خودداری نمایید؛ زیرا ممکن است کلاه به محل بوتاکس فشار آورده و شکل آن را تغییر دهد
 • تا ۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس از دراز کشیدن بر روی صورت پرهیز نمایید.  به این نکته نیز توجه داشته باشید که قبل‌ از تزریق بوتاکس به‌ هیچ‌ عنوان از داروهای رقیق ‌کننده خون نباید استفاده کنید

عوارض بوتاکس خط اخم

به صورت کلی و در تزریق صحیح نوسط متخصص عوارض جانبی مزمنی دیده نمی شود و تنها عوارض احتمالی تزریق بوتاکس برای کاندید شامل سر درد و یا درد در نواحی تزریق شده است که با داروهای مسکن و استفاده از کمپرس سرد بهبود  میابد. اما گاهی برخی عوارض در افراد به دلیل تکنیک نامناسب وعدم شناخت عروق خونی در پیشانی سبب کبودی در نواحی  تزریقی و یا افتادگی پلک ایجاد می شود.افتادگی پلک کمتر اتفاق می افتد که با کمتر شدن اثرات بوتاکس تا 8 هفته بهبود میابد. در صورت تداوم عوارض حتما پزشکتان را در جریان قرار دهید.

ماندگاری بوتاکس خط اخم

ماندگاری بوتاکس در افراد مختلف و همینطور نوع برند بوتاکس تزریق شده متفاوت است. ولی به‌ طور کلی ماندگاری تزریق بوتاکس در عضله صورت افراد بین ۳ تا ۶ ماه است. البته باید گفت که ماندگاری تزریق بوتاکس از زمان تزریق شروع‌ شده و تا زمان پایان آن ادامه خواهد داشت. بنابراین بوتاکس در این دوره کاهش اثر ‌ندارد. درکل ماندگاری تزریق بوتاکس در افراد تا ۶ ماه بوده و بعد از ترمیم تا ۳ ماه در زیر پوست تاثیر خواهد داشت.

قیمت بوتاکس خط اخم

از عوامل تاثیرگذار در تعیین هزینه بوتاکس خط اخم می ‌توان به میزان دوز بوتاکس تزریق شده، دستمزد پزشک متخصص و همچنین هزینه ‌های کلینیک اشاره کرد. بوتاکس خط اخم در کلینیک ‌های معتبر فراوانی انجام ‌شده و هر کدام دارای کیفیت و هزینه‌ های متفاوتی است.

کلینیک تخصصی پوست و زیبایی دکتر سیگارودی در رشت، ارائه‌ دهنده انواع خدمات زیبایی مانند تزریق بوتاکس و تزریق چربی در رشت بوده و دارنده بهترین متخصصان و پزشکان است. این کلینیک با بهره  ‌گیری از تجهیزات و دستگاه ‌های کاملاً به ‌روز و پیشرفته، تمامی خدمات جوان‌ سازی و زیبایی پوست را انجام داده و یکی از معتبرترین و شاخص ‌ترین کلینیک‌ های زیبایی در رشت است. زیباجویان می ‌توانند برای اطلاع از نحوه تزریق بوتاکس و همچنین هزینه آن به آدرس درج‌ شده در سایت مراجعه کرده و یا با تماس با این مرکز اطلاعات خود را دریافت نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *