امروزه تزریق بوتاکس در میان افراد یکی از روش‌ های مؤثر و ایمن در جوان‌ سازی پوست بوده و از طرفداران بی ‌شماری برخوردار است.

در تزریق بوتاکس از سم تولید شده توسط باکتری به نام کلستریدیوم بوتولیوم استفاده‌ می شود که اسم تجاری آن بوتاکس است. تزریق بوتاکس در نواحی مختلفی از صورت که دچار چین‌ و چروک و خط و خطوط شده ‌اند مانند اطراف چشم، پیشانی و دور دهان انجام شده و استفاده از این روش برای جوان‌ سازی پوست بسیار کم عارضه می باشد و عوارض خطرناک ناشی از آن می ‌تواند از کم‌ تجربگی فرد تزریق کننده بر روی صورت و استفاده از ژل بوتاکس نامرغوب باشد.

در ادامه به مطالعه عوارض تزریق بوتاکس در افراد و مراجعه آن ها به پزشک پرداخته و هر یک از آن ‌ها را به ‌طور جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد. همراه ما باشید.

مهم ترین عوارض تزریق بوتاکس

از عوارض جانبی، کوتاه ‌مدت و عمومی تزیرق بوتاکس می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سردرد و تهوع

ای یکی از عوارض عمومی تزریق بوتاکس، درد در ناحیه پیشانی و تهوع است. علت وجود سردرد بعد از بوتاکس می ‌تواند از انقباض بیش‌ از حد بعضی عضلات صورت، بی‌ کیفیت بودن مواد بوتاکس و یا برخورد با استخوان فرونتال پیشانی در هنگام تزریق باشد که در این مواقع پزشک مربوطه مسکن‌ هایی چون استامینوفن را تجویز کرده تا درد برطرف گردد.

 • کبودی و تورم

در هنگام تزریق بوتاکس در قسمت ‌های مختلف صورت، به دلیل وجود سوزن در هنگام تزریق، تورم، کبودی و درد در نواحی اطراف تزریق ایجاد شده و علت آن آسیب‌ دیدگی عروق خونی توسط سوزن است. این عوارض جزئی از عارضه های عمومی بوتاکس بوده و با انجام برخی فعالیت ‌ها همچون استفاده از کمپرس یخ در ناحیه تزریق به‌ راحتی قابل‌ درمان می ‌باشد.

 • قرمزی در پوست

بدن نسبت‌ به عوامل بیرونی واکنش ‌های متفاوتی را نشان می‌ دهد که یکی از واکنش ‌های آن نسبت به تزریق مواد به داخل بدن وجود قرمزی، التهاب و تورم در پوست می ‌باشد. وجود قرمزی در پوست در هنگام تزریق بوتاکس به‌ سرعت و در عرض چند ساعت برطرف شده و نیاز به درمان نخواهد داشت. همچنین استفاده از سوزن‌ های باکیفیت و استاندارد و مهارت فرد تزریق کننده در کاهش این قرمزی تأثیر بسزایی خواهد داشت.

 • عفونت

تمامی محلول‌ های بوتاکس دارای ماده ‌ای به نام فرمال سالین بوده و در دمای ۴ درجه سانتی‌گراد نگهداری می ‌شوند و از این ‌رو هیچگونه باکتری در آن‌ ها رشد نخواهد کرد. همچنین در مراکز معتبر قبل‌ از تزریق بوتاکس پزشکان محل تزریق را به‌ خوبی استریل کرده و سپس اقدام به تزریق می ‌نمایند.

در نتیجه وجود عفونت پس‌ از تزریق بوتاکس می‌ تواند از ناخالصی در مواد بوتاکس و همچنین رعایت نکردن اصول تزریق و یا انجام آن در محیط‌ های آلوده و نامناسب باشد.

 • علائمی شبیه آنفولانزا

در برخی افراد وجود علائمی چون آنفولانزا پس‌ از انجام تزریق مشاهده شده ‌است که این علائم می ‌توانند به‌ صورت خفیف و یا متوسط باشند. این نشانه ‌ها دائمی نبوده و با نوشیدن مایعات، خوردن داروهای مرتبط، استفاده از دستگاه بخور و غیره برطرف می ‌شوند.

 • خشکی دهان و یبوست

ممکن است پس‌ از تزریق بوتاکس عوارضی چون خشکی دهان و یبوست در افراد ایجاد شود که این عوارض جدی نبوده و بیماری‌ هایی چون گرفتگی گلو، چسبندگی دهان و سفت شدن بزاق دهان پس‌ از چند روز از زمان تزریق بوتاکس از بین خواهد رفت.

 • بروز حساسیت

واکنش ‌های شدید پوستی تزریق بوتاکس در میان افراد شایع نبوده و فقط در برخی موارد که دارای پوستی حساس می ‌باشند به وجود می ‌آید.

وجود حساسیت با بروز علائمی چون تورم صورت، تورم زبان و گلو، احساس گیجی، کهیر در نقاط مختلف بدن و صورت، مشکل در تنفس، خارش و خس‌ خس سینه شروع شده که باید فوراً به پزشک مربوطه مراجعه نمود.

در برخی موارد نادر تزریق بوتاکس علاوه ‌بر عوارض عمومی و کوتاه ‌مدت، دارای برخی عوارض دائمی و دراز مدت نیز می باشد که از جمله این عوارض می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افتادگی پلک

افتادگی پلک در بیماران دارای علت ‌های گوناگونی است که یکی از این علل ها، تزریق بوتاکس در مراکز نامعتبر می ‌باشد.

اگر بوتاکس به ‌طور نادرست در نواحی پیشانی و بین ۲ ابرو تزریق‌ شود، پس‌ از مدتی از ناحیه خود حرکت کرده و به پشت چشم انباشته می‌ شود و سبب سنگینی در پشت چشم و افتادگی پلک خواهد شد. افتادگی پلک در افراد پس‌ از ۲ تا ۱۵ روز بعد از تزریق بوتاکس به‌ وجود آمده و ماندگاری آن بین ۲ تا ۸ هفته طول می‌کشد و بعد از این مدت اثرات ناشی از بوتاکس در پشت چشم‌ ها از بین‌ رفته و پلک ‌ها به حالت اولیه خود بازمی ‌گردند.

 • تضعیف ماهیچه‌ های صورت

تزریق بوتاکس در ماهیچه‌ های صورت، سبب فلج موقتی ماهیچه‌ ها شده و به دلیل عدم استفاده از این ماهیچه‌ ها، عضلات تزریق‌ شده پس‌ از مدتی ضعیف می ‌شوند. این عارضه زمانی به وجود می ‌آید که فرد تزریق بوتاکس را متوقف کرده و آن را کنار بگذارد. در این‌ صورت ماهیچه ‌هایی که بوتاکس در آن ‌ها تزریق‌ شده است ضعیف‌ شده و دیگر عملکرد قبلی خود را نخواهند داشت.

 • مشکل در بینایی

تزریق نامناسب بوتاکس در ماهیچه‌ های اطراف چشم توسط افراد ناشی و مبتدی سبب ایجاد مشکل و تضعیف در ماهیچه‌ های چشم و تاری دید شده که اختلال در بینایی جزء عوارض بلند مدت تزریق بوتاکس می ‌باشد. بنابراین در انتخاب کلینیک ‌های تزریق بوتاکس دقت کرده و از خدمات مراکز معتبر استفاده نمایید.

 • مشکل در بلع، صحبت کردن و مشکل در تنفس

از دیگر عوارض احتمالی تزریق بوتاکس مشکل در صحبت کردن و بلع و همچنین اختلال در تنفس می‌ باشد که با تزریق غیر اصولی بوتاکس در نواحی اطراف دهان و بینی به وجود می ‌آید.

پزشکی را که برای تزریق در ماهیچه‌ های اطراف دهان و نقاط حساس صورت استفاده می ‌کنید باید مهارت و تبحر کافی را در تخصص خود داشته و اعصاب صورت را به‌ خوبی بشناسد تا بتواند تزریق را به بهترین نحو انجام دهد.

 • عدم تقارن در صورت

تزریق بوتاکس بی‌کیفیت و ارزان در ماهیچه‌ های صورت در کلینیک های نامعتبر، سبب حرکت بوتاکس در صورت شده و باعث نامتقارن شدن صورت می ‌شود. در این مواقع بخش ‌هایی از صورت کج شده و حالت نامناسبی را به وجود می‌ آورد.

عوارض ناشی از بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی

متخصصان و پزشکان تزریق ژل بوتاکس را در دوران بارداری و شیردهی توصیه نکرده و به بانوان توصیه می ‌کنند که تزریق بوتاکس را پس‌ از پایان دوران شیردهی و یا قبل‌ از دوران بارداری انجام دهند. عوارض ناشی از بوتاکس در دوران بارداری و تأثیر آن بر روی جنین هنوز به اثبات نرسیده است، با این حال جهت جلوگیری از صدمه به یک موجود زنده پزشکان تزریق آن را برای مادران منع کرده اند.

روش های پیشگیری از عوارض احتمالی تزریق بوتاکس

از جمله روش های پیشگیری از بروز عوارض ناشی از تزریق بوتاکس می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • استفاده از بوتاکس استاندارد و باکیفیت
 • مراجعه به کلینیک‌ ها و مراکز معتبر تزریق بوتاکس
 • رعایت نکات گفته ‌شده توسط پزشک قبل و بعد از انجام بوتاکس
 • آمادگی‌ های لازم قبل‌ از تزریق بوتاکس برای جلوگیری از بروز عوارض

یکی از مراکز معتبر تزریق بوتاکس، کلینیک تخصصی پوست، مو و زیبایی دکتر امامی سیگارودی در رشت است.

این کلینیک با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و درمان کشور و همچنین دارا بودن متخصصان و پزشکان حاذق و باتجربه، تمامی خدمات زیبایی را به مشتریان خود ارائه می ‌دهد. این مجموعه با بهره‌گیری از تکنولوژی‌ های روز دنیا و با بهره گیری از مجهزترین تجهیزات، یکی از کلینیک ‌های معتبر در رشت بوده و تمامی خدمات زیبایی صورت و اندام را انجام می‌دهد.

جهت دریافت مشاوره و اطلاع از خدمات زیبایی تنها کافیست با متخصصان این کلینیک در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *