تزریق بوتاکس امروزه یکی از پرطرف‌دارترین و محبوب‌ترین روش‌های جوان‌سازی پوست در علم پزشکی است. جهت دریافت مطلوب ترین نتیجه ممکن از تزریق بوتاکس لازم است مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس را بدانید و به آن ها عمل کنید. موادی که در تزریق بوتاکس به نواحی مختلف صورت تزریق می‌شود سم بوتولونیوم نام دارد.

در واقع با گذشت زمان و افزایش سن به دلایل مختلفی مثل خندیدن، اخم کردن، صحبت کردن و بسیاری از حرکات ارادی دیگری که توسط مغز به عضلات دستور داده می‌شود نواحی مختلف پوست دچار خطوط و چین‌ و چروک‌های بسیاری می‌شوند. هدف از تزریق سم بوتولنیوم به آن نواحی از کار انداختن حرکت عضلات آن به‌صورت موقتی است. سم بوتولونیوم بعد از تزریق موجب فلج شدن عضلات صورت به‌طور موقت می‌شود درنتیجه چین‌وچروک و خطوط پوست را از بین می‌برد. همان‌طور که گفته شد بیشترین کاربرد تزریق بوتاکس در از بین بردن خطوط و چین‌وچروک‌های نواحی مختلف پوست صورت است اما در بسیاری از موارد به‌غیر از کاربردهای زیبایی جهت درمان بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها برای تزریق به نواحی مختلف بدن نیز از این روش استفاده می‌شود.

از جمله کاربرد های درمانی تزریق بوتاکس میتوان به تعریق بیش‌ از حد، اسپاسم گردن، میگرن مزمن، تنبلی چشم و مثانه پرکار یا بیش‌فعال بیماری های قابل‌درمان با تزریق بوتاکس اشاره کرد.

سم بوتولونیوم در کاربردهای زیبایی با دوزهای بسیار کم و به‌صورت موضعی تزریق می‌شود درنتیجه هیچ‌گونه عوارض و خطر جانبی برای افراد بدنبال نخواهد داشت در مقابل در کاربردهای درمانی آن سم بوتولونیوم با دوزهای بیشتری تزریق می شود درنتیجه عوارض آن می‌تواند بیشتر از تزریق زیبایی آن باشد.

هدف ما با تهیه این مقاله آشنایی شما عزیزان با مراقبت‌ های قبل و بعد از تزریق بوتاکس است. درواقع این روش زیبایی و جوان‌سازی پوست نیز همانند سایر روش‌های دیگر جوان‌سازی پوست نیز مستلزم شناخت مراقبت‌ های قبل و بعد از آن برای دستیابی به نتایج مطلوب است. پس اگر قصد انجام تزریق بوتاکس دارید حتما این مقاله را تا پایان به‌دقت مطالعه نمایید.

مراقبت‌ های قبل‌‌ از تزریق بوتاکس

 • حتماً توجه داشته باشید که قبل‌ از تزریق بوتاکس از مصرف داروهای ضد التهاب یا رقیق‌کننده خون مثل آسپیرین خودداری کنید. زیرا ممکن است مصرف این‌گونه داروها با رقیق کردن خون موجب خون‌ریزی در نواحی تحت درمان شوند و اجرای روش را مختل کنند.
 • از دیگر نکاتی که لازم است قبل‌ از تزریق بوتاکس آن را بدانید و رعایت کنید خودداری از مصرف الکل و نوشیدنی‌های الکلی به مدت حداقل ۲۴ ساعت قبل‌ از انجام است. مصرف الکل نیز می‌تواند موجب رقیق شدن خون و کبودی نواحی تحت درمان شود.
 • قبل از انجام بوتاکس از لیزر کردن، موم انداختن یا استفاده از کرم‌های موبر در نواحی تحت درمان خودداری کنید.
 • خودداری از مصرف داروهایی مثل اسید گلیکولیک، ریتونیل و آلفاهیدروکسی اسید خودداری کنید.
 • در هنگام مراجعه به کلینیک جهت انجام تزریق بوتاکس هیچ آرایشی روی پوست خود نداشته باشید و پوست خود را کاملاً بشویید.

مراقبت‌ های بعد از تزریق بوتاکس

شناخت و رعایت مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس بسیار مهم و الزامی در دستیابی هر چه سریع‌تر و بهتر به نتایج دلخواهتان می‌باشد.

ازجمله مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس عبارت‌اند از:

 • از فشار وارد کردن، مالش دادن و یا لمس کردن نواحی تحت درمان به مدت ۳ روز خودداری کنید. رعایت نکردن این نکات موجب‌ حرکت کردن مواد تزریق ‌شده به نواحی دیگر و پخش شدن آن زیر پوست، در نهایت کبودی پوست و کاهش اثربخشی سم در نواحی تحت درمان می‌شود.
 • به مدت چند روز و یا حداقل ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس از ورزش کردن خودداری کنید. زیرا فعالیت بدنی شدید موجب افزایش جریان خون می‌شود درنتیجه می‌تواند سم تزریق‌شده را به نواحی دیگر پوست برساند، درنتیجه هم می‌تواند موجب کبودی در نواحی مختلف پوست شود همچنین اثربخشی سم را در نواحی تحت درمان کاهش می‌دهد.
 • به مدت ۴ ساعت پس‌ از تزریق بوتاکس سعی کنید درجای خود بدون حرکت بنشینید زیرا دراز کشیدن و خم شدن و یا هر فعالیت دیگری که شما مجبور به حرکت کردن شوید می‌تواند سم را در نواحی مختلف صورت پخش کند و باعث کبودی شود.
 • به مدت حداقل ۲۴ ساعت پس ‌از تزریق بوتاکس از مصرف الکل و نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید زیرا همان طور که گفته شد مصرف الکل خون را رقیق می‌کند و خطر کبودی را افزایش می‌دهد.
 • به مدت ۲۴ ساعت پس‌از تزریق بوتاکس از آرایش کردن پرهیز کنید. زیرا حرکت انگشت و یا هر لوازم آرایشی دیگری بر روی پوست می‌تواند سم را پخش کند.
 • پس‌از انجام تزریق بوتاکس قبل‌ از مصرف هرگونه دارویی حتماً با پزشک خود مشورت کنید و از مصرف خودسرانه دارو خودداری کنید.
 • به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت از قرار گرفتن در برابر تابش مستقیم آفتاب خودداری کنید. زیرا قرار گرفتن در مقابل گرما موجب افزایش فشار خون می‌شود درنتیجه موحب کبودی در پوست خود می شود. همچنین استفاده از سونا، دوش آبگرم و یا حمام آب گرم، برنزه کردن و هر عمل دیگری که شما را در معرض گرما قرار می دهد خودداری کنید.

به‌هیچ‌عنوان بر روی مناطق تحت درمان نخوابید، خوابیدن روی نواحی تحت درمان موجب فشار آوردن به آن نواحی و پخش شدن سم و کبودی می‌شود.

 • به مدت حداقل ۲۴ ساعت پس‌ از تزریق از انجام سایر درمان‌های پوستی مثل سایر پرکننده‌ها و فیلرهای پوستی، ماساژ پوست و استفاده از اسکراب های لایه بردار خودداری کنید.

نکات مهم و قابل توجه در تزریق بوتاکس

از نکات مهم دیگر پس‌ از تزریق بوتاکس بروز قرمزی، تورم، کبودی و حساسیت در نواحی تحت درمان است. لازم به ذکر است که قرمزی، تورم و حساسیت معمولاً طی یک روز برطرف می‌شود، کبودی نیز معمولاً پس‌از ۲ هفته از بین می‌رود.

* برای برطرف‌شدن کبودی می‌توانید از کمپرس‌های یخ استفاده کنید.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس

بطور کلی میتوان گفت تزریق بوتاکس عوارض جانبی مهمی به دنبال نخواهد داشت اما در صورت مشاهده هر یک از عوارض نادر زیر لازم است به پزشک خود مراجعه کنید:

مشکل بینایی، مشکل در بلعیدن و تکلم، ضعف عضلانی، مشکل در تنفس و بی‌اختیاری.

کلینیک پوست، مو و زیبایی دکتر امامی سیگارودی در رشت به عنوان یکی از مراکز زیبایی معتبر و مطمئن با ارائه انواع روش‌های زیبایی و جوان‌سازی پوست بهترین خدمات جوان‌سازی پوست را به مراجعه‌کنندگان خود ارائه می‌دهد.

ارائه انواع روش‌های جوانسازی پوست توسط پزشک متخصص و باتجربه و با مجهز ترین و بروزترین ابزارها و دستگاه‌ ها ارائه می‌شود.

پس در صورت نیاز به تزریق بوتاکس، تزریق چربی و یا تزریق ژل با شماره‌تلفن‌های ما تماس بگیرید و اقدام به رزرو نوبت نمایید.

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *