حساسیت به نور یا PMLE چیست؟

فوران نور چندشکلی یا (PMLE (Polymorphous Light Eruption این بیماری نوع شایعی از حساسیت به نور (Photosensitivity) است که عمدتاً در بالغین جوان (خانم ها)­ و در فصل بهار و تابستان  اتفاق می‌افتد. علائم ظاهری بیماری به صورت ضایعات قرمز و برجسته پوستی (پاپول) و پلاک های مشابه به اریتم مولتی فرم است که در نواحی در معرض تابش نور خورشید ایجاد می شود. (پلی مورفیک به این معنی است ضایعات می توانند به صورت های مختلفی ظاهر شوند.) گرچه در یک فرد معمولاً بیشتر اوقات یک فرم ضایعات ظاهر می شود. این بیماری در زنان شایعتر است اما 25% موارد در کودکان و مردان هم اتفاق می افتد.

PMLE در چه مناطقی بیشتر مشاهده میشود؟

به نظرمی رسد این بیماری در مناطق جغرافیایی که در ارتفاع بیشتری نسبت به سطح دریا قرار گرفته اند شیوع بیشتری دارد و در همه نوع تایپ پوستی گزارش شده اما بیشتر در افراد با پوست سفید دیده می شود.

PMLE در چه قسمت هایی از بدن بیشتر دیده میشود؟

 این بیماری در قسمت هایی از بدن همچون بازوها، پشت، دست ها، گردن، سینه و قسمت های تحتانی ساق پا بیشتر دیده شده است و در قسمت صورت نیز کمتر مبتلا می شوند اما موارد محدودی از درگیری چشم ها و لب نیز گزارش شده است.

 ضایعات بیماری چند روز یا طولانی تر باقی می ماند و اگر در این مدت پوست مجدد با نور خورشید در تماس نباشد بدون به جا گذاشتن اسکار بهبود می یابد.

بیماری با ضایعات پوستی، خارش، سوزش و در بعضی افراد تب و احساس خستگی همراه است.

تشخیص حساسیت به نور

روش تشخیص بیماری همان مشاهده ظاهری بیماری با پول ها و پلاک های قرمز رنگ است که چند ساعت بعد از تماس با نور خورشید ایجاد می شود.

روش های پیشگیری و درمان

روش های پیشگیری از این بیماری استفاده از ضدآفتاب و پرهیز از در معرض آفتاب قرار گرفتن در فاصله زمانی ۱۰ صبح تا ۲ ظهر است گرچه بیشترین عامل شناخته شده در ایجاد آن UV-A می باشد اما UV-B و حتی نورهای مرئی ممکن است در بعضی اشخاص در ایجاد آن نقش داشته باشند.

امروزه مصرف مکمل های غذایی شامل نیکوتینامید (فرمی ازویتامین B3) و بتاکاروتن را نیز در پیشگیری از آن مؤثر می دانند در بعضی از بیماران نیز از روش های افزایش تدریجی مقاومت پوست به نور خورشید استفاده می‌شود که شامل افزایش تدریجی ساعت های در معرض نور خورشید قرار گرفتن با پوست بدون پوشش، فتوتراپی(نوردرمانی) با  (Narrow Band (UVB  و PUVA ، 2 تا 3 بار در هفته 4 تا 6 هفته در (اوایل بهار) می باشد.

2 دیدگاه

  • من یکبار همچین چیزی روی ساعدم داشتم که به شدت میخارید
    ولی خیلی کم بود شاید اندازه یک بند انگشت؟
    آیا حساسیت به نور آفتاب بوده؟

    • سلام و وقت بخیر
      ممکن است حساسیت به نورآفتاب و یا آلرژی بوده باشد. اگر با گذشت زمان بهبود پیدا نکرده است بهتر است به متخصص پوست مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *