سندرم تخمدان پلی کیستیک که تحت عنوان PCOS نیز شناخته می‌ شود، یکی از مشکلات شایع در سلامتی بانوان است و به‌ دلیل عدم تعادل در هورمون‌ های تولید مثل ایجاد می‌ شود. این سندرم در بانوان، باعث ایجاد بی‌ نظمی در چرخه قاعدگی و تغییرات شایع در مو و پوست شده و همچنین به عنوان یکی از مهم‌ ترین دلایل ناباروری در زنان محسوب می‌ شود. در حال‌ حاضر نیز با توجه به تحقیقات انجام‌ شده، دلیل و علت مشخصی در ایجاد سندرم پلی کیستیک در بانوان یافته نشده است و بر طبق آمار های انجام‌ شده، از هر ۱۰ زن، ۱ نفر در سال‌ های باروری خود تحت تأثیر این بیماری قرار می‌ گیرد.

این سندرم دارای علائم متعددی است که یکی از مهم‌ ترین مشکلات سندرم تخمدان پلی کیستیک در زنان، ایجاد مو های زائد در بدن است که در صورت عدم کنترل بیماری، رشد مو های زائد نیز افزایش خواهد یافت.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک، یک بیماری هورمونی در زنان است و یکی از علل‌ های اصلی ناباروری می‌ باشد. این نوع بیماری شایع در زنان در مراحل اولیه خود، دارای علائم و نشانه‌ های بارزی نبوده و در صورت عدم کنترل و درمان، می‌ تواند با بروز علائم مشخصی همچون رشد مو های زائد در بدن خود را نشان دهد. اکثر بانوانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، دچار اختلال در چرخه قاعدگی می شوند و ممکن است ریزش مو و تغییرات چشمگیری در پوست را نیز تجربه کنند. امروزه نیز با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، هیچ‌ گونه روش قطعی برای درمان PCOS در دسترس نبوده و شما می‌ توانید تنها با تغییر در سبک زندگی و استفاده از برخی دارو های خاص، این بیماری را کنترل و علائم آن را در بدن کاهش دهید.

همچنین در این سندرم، تعداد فولیکول ها دو برابر تخمدان‌ های سالم هستند و این کیسه‌ ها نیز اغلب قادر به آزاد کردن تخمک‌ ها نبوده و می‌ توانند باعث توقف دائمی پریود و یا ایجاد اختلال و بی‌ نظمی در سیکل های ماهیانه شوند.

علائم سندرم پلی کیستیک در تخمدان

این سندرم در زنان، در مراحل اولیه خود دارای نشانه‌ های مشخصی نبوده و در صورت پیشرفت بیماری، علائم آن در بدن ظاهر می‌ شود. از مهم‌ ترین نشانه‌ ها و علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک در زنان نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ریزش مو و نازک شدن موی سر
 • افزایش وزن
 • رشد بیش‌ از حد مو های زائد
 • مشکل در آزاد سازی تخمک و باروری
 • اختلال در نظم پریود
 • ایجاد آکنه و پوست چرب
 • توقف کامل عادت ماهیانه
 • احساس خستگی و تغییر در خلق‌ و خو
 • افزایش هورمون تستوسترون
 • واکنش به انسولین
 • کاهش شدید میل جنسی

لیزر مو های زائد و سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک، دارای نشانه های متفاوتی است که یکی از علائم ناراحت‌ کننده آن، رشد بی رویه و ناخواسته مو های زائد در بدن است که تحت عنوان هیرسوتیسم نیز شناخته می‌ شود. امروزه نیز از روش‌ های بسیار متعددی برای حذف مو های زائد حاصل از سندرم تخمدان پلی کیستیک استفاده می‌ شود که از بهترین و مؤثرترین آن‌ ها می‌ توان به لیزر موهای زائد اشاره نمود.

افزایش هورمون مردانه و مقدار بیش‌ از حد آندروژن، سبب رشد غیرطبیعی مو های زائد در قسمت‌ هایی از بدن همچون سینه، بازو ها، صورت، کمر، پا ها و همچنین پایین شکم می‌ شود. با استفاده از فناوری لیزر، تمامی این مو های زائد بدون آسیب رساندن به بافت پوست، قابل حذف و از بین رفتن هستند. استفاده از لیزر علاوه‌ بر از حذف مو های زائد ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک، هیچ تأثیر منفی بر روی کیست های تخمدانی نداشته و از این‌ رو بهترین روش برای از بین بردن مو های زائد بدن است.

لیزر موهای زائد

کاندیدای مناسب برای لیزر مو های زائد

بهترین کاندیدای مناسب برای لیزر مو های زائد حاصل از سندرم تخمدان پلی کیستیک، بانوانی هستند که دارای پوست‌ های روشن با مو های تیره می‌ باشند. استفاده از لیزر برای این افراد جهت حذف موهای زائد، بسیار مؤثر بوده و در تعداد جلسات تعیین‌ شده، مو های زائد رنگدانه دار تحت تأثیر قرار گرفته و از بین خواهند رفت. به‌ طور کلی نیز تأثیر لیزر برای حذف مو های زائد سندرم تخمدان پلی کیستیک، از فردی به فرد دیگر متفاوت است و همه بانوانی که مبتلا به این سندرم هستند، می‌ توانند از روش لیزر برای کاهش و رفع مو های زائد خود استفاده کنند.

آیا لیزر سبب توقف دائمی مو های زائد می‌ شود؟

همان‌ طور که ابتدای مقاله به آن اشاره شد، سندرم تخمدان پلی کیستیک در بانوان در مراحل اولیه خود، دارای علائم مشخصی نبوده و اغلب بانوان نمی‌ دانند که مبتلا به این نوع سندرم در تخمدان هستند. در صورت عدم چکاپ های دوره‌ ای و سالیانه نیز این بیماری در تخمدان ها پیشرفت کرده و می‌ تواند منجر به رشد مو های زائد در نواحی گوناگونی از بدن شود. بنابراین استفاده از لیزر برای حذف مو های زائد در صورت عدم درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک، هیچ‌ گونه تأثیری بر توقف کامل رشد موهای زائد نخواهد داشت. به همین دلیل توصیه می‌ شود برای از بین بردن مو های حاصل از تخمدان پلی کیستیک، ابتدا اقدامات لازم را برای حذف موها توسط لیزر در کلینیک های معتبر انجام داده و سپس توسط پزشکان متخصص در این حرفه، شروع به درمان سندرم نمایید.

تعداد جلسات لیزر مو های زائد ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک

برای حذف مو های زائد توسط دستگاه لیزر، مو های رنگدانه دار بدن مورد هدف قرار می گیرند و تأثیرات آن نیز با توجه به نوع پوست و پیشرفت سندرم در بانوان متفاوت است. همچنین بیشترین تأثیر لیزر برای حذف موهای زائد، بر روی فولیکول هایی است که در مرحله رشد چرخه خود هستند و بنابراین افرادی که اقدام به حذف مو های زائد با لیزر می‌ کنند، به چندین جلسه برای درمان نیاز خواهند داشت. به‌ طور کلی نیز تعداد جلسات درمانی مورد نیاز برای از بین بردن مو های زائد حاصل از این سندرم، به مدت ۳ تا ۸ جلسه با توجه به ناحیه درمان و نوع مو های زائد در بدن است.

آیا لیزر بر کیست های تخمدانی و باروری تاثیرگذار است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که خیر. استفاده از لیزر برای از بین بردن مو های زائد، هیچ‌ گونه تأثیر منفی بر کیست های تخمدانی، باروری و همچنین سندرم تخمدان پلی کیستیک نداشته و اشعه‌ های لیزر برای حذف مو های زائد، به‌ هیچ‌ عنوان وارد اندام‌ های داخلی نخواهند شد. بنابراین شما می‌ توانید با خیالی راحت از روش لیزر برای از بین بردن مو های زائد خود استفاده کرده و نتایج اثر بخش آن را پس‌ از پایان جلسات درمانی مشاهده نمایید.

نکات مهم قبل‌ از لیزر موهای زائد

یکی از مهم‌ ترین نکات برای لیزر مو های زائد بدن، استفاده از این روش قبل‌ از شروع پروسه درمانی سندرم تخمدان پلی کیستیک است. زیرا استفاده از دارو های تجویزی برای درمان این سندرم، سبب نازک‌ تر شدن مو های زائد شده و از این‌ رو می‌ تواند تأثیر لیزر را برای از بین بردن آن کاهش دهد. همچنین هرچه مو های زائد کلفت تر و دارای رنگ تیره‌ تری باشند، تأثیر لیزر برای حذف آن‌ ها بیشتر است و به همین دلیل توصیه می‌ شود قبل‌ از شروع درمان، از لیزر برای حذف مو های زائد خود استفاده کنید.

بهترین کلینیک درمانی و زیبایی در رشت

کلینیک پوست، مو و زیبایی دکتر امامی سیگارودی، یکی از معتبرترین کلینیک های درمانی و زیبایی در استان گیلان بوده و خدمات خود را با استفاده از بهترین تجهیزات و همچنین تیم پزشکی بسیار متخصص و ماهر به زیباجویان عزیز ارائه می‌ دهد. این کلینیک دارای مجوز های رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور است و از مهم‌ ترین خدمات آن نیز می‌ توان به لیزر مو های زائد، خدمات زیبایی و جوانسازی، درمان مشکلات پوستی، پاک‌ سازی پوست و غیره اشاره نمود.

در پایان

زیباجویان عزیز می‌ توانید برای بهره‌مندی از بهترین و با کیفیت‌ ترین خدمات زیبایی و درمانی در رشت، به دو صورت آنلاین و یا تماس تلفنی با کلینیک امامی سیگارودی ارتباط برقرار کرده و اطلاعات لازم را از مشاورین ما دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *