لیزر موهای زائد یک روش دائمی برای افرادی است که قصد دارند موهای زائد بدن خود را حذف کرده و برای مدت طولانی از شر موهای زائد بدن خلاص شوند. عوارض ناشی از خطای اپراتور لیزر موهای زائد یکی از دغدغه های اصلی متقاضیان لیزر موی زائد است. در این مطلب تصمیم گرفتیم که به این موضوع بپردازیم که در صورت خطای اپراتور چه عوارضی ممکن است پوست بدن شما را تهدید کند و چه راهکارهایی را می توان در پیش گرفت تا از میزان و آسیب های آن در امان بود.

عوارض خطای اپراتور لیزر

بدترین عوارض لیزر شامل عوارضی هستند که توسط ناشی بودن اپراتور و عدم تخصص او در پوست افراد ایجاد شده و ازاین ‌رو توصیه ما به شما این است که قبل‌ از انجام لیزر حتماً در مورد کلینیک موردنظر تحقیق کرده و در رابطه با مجوز و اعتبار آن و همچنین تخصص کامل و اپراتورهای آن اطمینان حاصل کرده و سپس اقدام به انجام لیزر نمایید.

از جمله عوارض به‌ وجود آمده از خطای اپراتور در انجام لیزر موهای زائد بدن و صورت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوختگی پوست

یکی از شایع ترین عوارضی که در لیزر موهای زائد توسط اپراتورهای بدون تخصص کافی به وجود می‌آید، ایجاد سوختگی در پوست است. گاهی سوختگی از عوارض بسیار طبیعی لیزر به حساب آمده و بسیار خفیف می‌باشد. گاهی هم به وجود سوختگی از ناشی بودن اپراتور بوده که بسیار شدید نیز بوده و حتی ممکن است به تاول تبدیل شود. اگر در حین انجام لیزر موهای زائد دچار سوختگی‌ بر روی پوست خود شدید، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرید. در سوختگی‌ های خفیف نیازی به درمان خاصی نبوده و تنها قرارگیری در معرض هوا و استفاده از پماد زینک اسید می‌تواند اثربخش باشد.

 • لکه‌ های پوستی

ایجاد لکه‌های تیره پوستی و یا هایپرپیگمنشین و همچنین ایجاد لکه‌های روشن پوستی جز عوارض ناشی از خطای اپراتور لیزر هستند. درمان لکه‌های پوستی بسیار دشوار بوده و در برخی از افراد به‌ هیچ‌ عنوان برطرف نمی‌شود و اگر از اپراتور لیزر با تجربه حرفه‌ای استفاده کنید، خیلی بعید است که دچار این عارضه شوید.

 • قرمزی و التهاب

درد و قرمزی جزئی در انجام لیزر توسط متخصصان حرفه‌ای امری طبیعی بوده ولی اگر بیش از حد زیاد شود، می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری را پدید آورد. کسانی که تورم و قرمزی پوست را تجربه می‌کنند باید انتظار داشته باشند که پس‌ از گذشت مدتی عوارض آن از بین‌ رفته و رو به بهبودی رود. اما اگر توسط اپراتوری ناشی لیزر را انجام دهند، ممکن است این عوارض تا مدت طولانی بر روی پوست آن‌ها باقی‌مانده و مشکل‌ ساز شود.

 • ایجاد عفونت

ایجاد عفونت در پوست افراد در لیزر درمانی بسیار نادر بوده و خطر بسیار کمی دارد. استفاده از دستگاه‌های لیزر غیراستاندارد و انجام آن در کلینیک‌های نامعتبر توسط تکنسین‌های ناشی امکان ایجاد عفونت در پوست افراد را افزایش می‌دهد.

 • پوسته‌ پوسته شدن

با توجه به آمارهای اخیر، حدود ۱۰ درصد از افرادی که از پالس‌ های بلند لیزرهای لابی و الکساندریت استفاده میکنند، باید انتظار پوست پوست شدن را داشته باشند. پوست پوست شدن به‌ طور کلی هیچگونه مشکلی در دراز مدت ایجاد نمی‌کند اما اگر توسط اپراتورهای بی‌ تجربه این عمل صورت گیرد، می‌تواند دردسرساز شده و از این‌رو بهتر است که لیزر را توسط اپراتورهای متخصص انجام داده تا پوست دچار زخم و یا عفونت نشود.

 • آسیب ‌های چشمی

آسیب ‌دیدگی چشم در زمانی اتفاق می‌افتد که اپراتور در طول فرایند لیزر موهای زائد از عینک ایمنی و مخصوص استفاده نکرده و لیزر دستگاه سبب آسیب‌رساندن به چشم فرد شود. بنابراین به این نکته توجه داشته باشید که اپراتور در هنگام انجام عمل لیزر حتما از عینک مخصوص استفاده کرده تا صدمه‌ای به چشمانتان وارد نشود.

 • تاول زدگی

تاول زدن پوست پس‌ از انجام لیزر بسیار نادر است ولی در صورت ناشی بودن اپراتور و یا استفاده از دستگاه‌های نامناسب امکان ایجاد تاول در محل لیزر را افزایش می‌دهد. هنگامی‌که پوست فرد قبل‌ از انجام لیزر به‌ درستی خنک نشود، سوختگی رخ داده و ممکن است پوست را در محل لیزر از بین ببرد. به‌ همین دلیل به مرکزی مراجعه کنید که بسیار معتبر بوده و مطمئن شوید که اپراتور دارای مهارت و تجربه کافی باشد.

 • تغییر رنگدانه

تغییرات رنگدانه ممکن است در پوست پس‌ از انجام لیزر رخ دهد و پوست در محل درمان پس‌ از لیزر به‌طور موقت تیره‌ تر و یا روشن‌تر شود. تغییر رنگ پوست به‌تدریج پس‌ از انجام لیزر در مراکز معتبر از بین‌ رفته ولی ممکن است در صورت انجام لیزر در مراکز نامعتبر رنگدانه‌های پوست تغییر کرده و به حالت اولیه رنگ پوست بازنگردد.

 • زخم شدن پوست

انجام لیزر برای رفع موهای زائد سبب ایجاد زخم در پوست افراد نمی‌شود اما اگر زمانی این اتفاق بیفتد، در نتیجه ناشی بودن اپراتور بوده که در صورت ایجاد جای زخم از بین نخواهد رفت. همچنین در صورت عدم رعایت بهداشت نیز این اتفاق‌ افتاده و باید مراقبت‌ها و پیگیری‌های لازم را انجام داده و زخم‌ها را به حداقل خود برسانید.

از دیگر عوارض ناشی از خطای اپراتور می‌توان به درآمدن موهای زائد و رشد بیشتر دوباره آن‌ها در محل لیزر و ایجاد حساسیت در پوست اشاره کرد.

راهکار به حداقل رساندن خطای اپراتور و خطرات لیزر

مهم‌ترین عاملی که برای به حداقل رساندن عوارض و خطرات ناشی از خطا در لیزر می شود، یافتن یک مرکز معتبر لیزر موهای زائد و سپس مراقبت قبل و بعد از لیزر است که می توانید مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

ازجمله ویژگی‌های یک مرکز معتبر می‌توان به ۴ مورد زیر اشاره نمود:

 • تمامی دستگاه‌های مورد استفاده در مرکز لیزر همگی جدید و به‌روز بوده و از تکنولوژی پیشرفته‌ای بهره‌مند باشند
 • اپراتور های مربوطه دانش، تجربه و مهارت کافی در هنگام استفاده از دستگاه لیزر را داشته باشند
 • اپراتور با توجه به رنگ پوست افراد از دستگاه لیزر متناسب با آن استفاده نمایند. به‌عنوان مثال دستگاه الکساندریت مخصوص افراد دارای پوست تیره می‌باشد
 • تمامی خدمات لیزر تحت نظر پزشک متخصص قرار گیرد

بهترین و معتبرترین مرکز لیزر در رشت

حتما در مورد مرکزی که قصد دارید لیزر را در آنجا انجام دهید، به‌طور کامل تحقیقات لازم را انجام داده و از تخصص و مهارت تکنسین آن اطمینان کامل داشته باشید. زیرا پوست قسمت مهمی از بدن انسان بوده و حفاظت از آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.

 کلینیک پوست و مو دکتر امامی سیگارودی واقع در رشت یکی از بهترین و معتبرترین کلینیک‌های زیبایی و درمانی بوده و دارای متخصصانی بسیار حرفه‌ای، ماهر و باتجربه است. این کلینیک از تجهیزات و دستگاه‌های بسیار مجهز و پیشرفته بهره‌ مند بوده و تمام خدمات زیبایی تزریق بوتاکس در رشت و سایر روش های درمانی را به‌طور کاملاً اصولی و طبق استانداردهای تعریف‌ شده برای تمامی انواع پوست انجام می‌دهد. شما می‌توانید برای استفاده از انواع خدمات زیبایی و درمانی ازجمله لیزر موهای زائد و دریافت مشاوره و وقت با کلینیک سیگارودی تماس گرفته و با آن در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *