بسیاری از افراد از موهای کرکی خود ناراضی اند و میخواهند بندانند که آیا لیزر موهای کرکی صورت و بدن باعث از بین رفتن آنها می شود یا خیر؟ اگر شما نیز به دنبال پاسخ این سؤال هستید این مقاله برای شماست.

ابتدا بیایید با سازوکار لیزر و نحوه اثربخشی آن برروی موها را بررسی کنیم تا درک بهتری از آن بدست آورید.

بررسی اثربخشی لیزر بر روی موهای کرکی

اساس کار لیزر موهای زائد بر پایه انرژی حاصل از اشعه لیزر است که توسط رنگدانه های مو جذب شده و پس از انتقال به ریشه یا فولیکول‌ مو، آن‌ها را سوزانده و از بین می‌برد. لیزر موهای زائد انواع مختلفی داشته که براساس خاصیت‌های فیزیکی مانند فرکانس و طول‌ موج مناسب با پوست و موی هر فردی انتخاب می‌شوند.

لیزر درمانی برای کاهش بین ۷۰ تا ۹۰ درصد موهای زائد استفاده‌ شده و به‌عنوان یک روش دائمی معرفی می‌شود. به‌ طور کلی لیزر موهای زائد بر اساس جذب اشعه‌ی لیزر توسط رنگدانه‌های فولیکول مو است که هرچه مو ضخیم‌ تر و تیره‌ تر بوده و دارای رنگدانه بیشتری باشد، لیزر پاسخ‌دهی مناسب‌تری خواهد داشت. حال هرچه موها نازک‌تر و کرکی تر بوده و رنگ آن‌ها روشن‌تر باشد، جذب انرژی لیزر دشوارتر و نتیجه اثربخشی نخواهد داشت.

موهای کرکی چیست؟

رنگ موها حاصل وجود دو نوع ملانین در فولیکول است که در صورتی که تعداد آنها زیاد باشد موها تیره تر و در صورتی که کم باشد موها روشن تر هستند. به موهای زائد بدن و صورت که بسیار روشن، نازک و لطیف و دارای ساقه سست بوده و رنگ روشنی دارند، موهای کرکی گفته می‌شود. از بین بردن موهای زائد کرکی صورت و بدن دشوار بوده و نسبت به موهای زائد ضخیم دیرتر حذف می‌شوند. رشد موهای کرکی در بدن افراد علت‌های هورمونی داشته و علاوه‌برآن فاکتورهایی چون ژنتیک و وراثت نیز در آن تاثیرگذار هستند.

 موهای کرکی موجود در صورت و مناطقی از بدن مانند کمر، شکم و سینه به‌ راحتی توسط لیزر از بین نرفته و نیاز به دستگاه‌های خاصی برای حذف آن‌ها می‌باشد. یکی از مشکلاتی که به‌طور تقریبی تمامی بانوان در سنین مختلف از آن ناراضی هستند، وجود موهای کرکی و پرز مانندی است که بر روی صورت و بدن وجود دارند. این موها بسیار حساس بوده و از بین بردن آن‌ها کار آسانی نمی‌باشد. اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، دستگاه‌هایی ساخته شده‌اند که تمامی موهای زائد و اضافی بدن از جمله موهای زائد کرکی را نیز از بین برده و نتایج مثبتی را از خود به‌جای می‌گذارد.

در لیزر موهای زائد بدن و صورت همان‌طور که گفته شد با گذر زمان دستگاه‌ها و روش‌ های متنوع و جدیدی جهت از بین بردن موهای زائد به وجود آمده که از میان آن‌ها می‌توان به ۳ مورد زیر اشاره کرد:

 • روش لیزر
 • کرم آمپولریتین
 • الکترولیز

از بین این روش‌ها، درمان با لیزر توسط دستگاه کندلا اکس بیشترین تأثیر را در از بین بردن موهای زائد کرکی داشته که البته باید با رعایت نکات خاصی انجام شود.

آیا لیزر موهای کرکی را از بین می برد؟

حذف موهای کرکی صورت و بدن با استفاده از لیزر نسبت‌ به سایر موهای زائد که دارای رنگدانه‌های تیره‌ تری هستند بسیار سخت و دشوارتر است. این موها ممکن است پس‌ از انجام لیزر مجدداً رشد کرده و یا ضخیم‌ تر شوند و به هر روشی به‌طور موفقیت‌آمیز از بین نروند. توجه داشته باشید که رشد مو مجدد موهای زائد کرکی بسیار بستگی به تغییرات هورمونی فرد داشته و بنا بر عوامل ارثی و هورمونی ممکن است حذف این موها توسط لیزر به‌طور کامل انجام‌ نشده و تنها رنگ آن‌ها روشن‌تر شده و یا تعداد آن ها کمتر شود.

در تکنولوژی‌های قدیمی توسط لیزر، تنها موهای ضخیم در پوست‌های روشن قابل حذف بوده و موهای کرکی به‌ هیچ‌ عنوان مورد هدف لیزر قرار نمی‌گرفتند. اما امروزه دستگاه‌ها و تجهیزاتی طراحی و ساخته شده‌اند که علاوه‌بر موهای زائد ضخیم، موهای کرکی را نیز از بین برده و بسیار موفقیت‌آمیز عمل کرده‌اند. یکی از این دستگاه‌ها، دستگاه کندلا اکس است که نسبت‌ به سایر روش‌ های لیزر بسیار مؤثرتر عمل کرده و نتایج بهتری را از خود به‌ جای گذاشته‌ است.

به‌ طور کلی می‌توان گفت که لیزر موهای زائد کرکی توسط دستگاه کندلا اکس نسبت‌ به روش‌ های الکترولیز و کرم آمپولریتین مؤثرتر بوده و موفق‌تر عمل می‌کند و در نتیجه میتوان بیان کرد که لیزر موهای زائد در از بین بردن موهای کرکی بدن و صورت موثر است.

لیزر موهای زائد کرکی با دستگاه الکساندریت

دستگاه لیزر الکساندریت یکی از نوین‌ترین و جدیدترین دستاوردها برای حذف موهای زائد به‌خصوص موهای کرکی و نازک است. این دستگاه‌ انواع مختلفی داشته و لیزر هایی که بر پایه فناوری الکساندریت جهت لیزر موهای زائد استفاده می‌شوند، جزء پرطرفدارترین و محبوب‌ترین دستگاه‌ها در سراسر دنیا هستند. در دستگاه الکساندریت از یک کریستال یاقوت قرمز به‌عنوان منبع اشعه لیزر استفاده‌ شده و این دستگاه طول‌ موج منتشرشده از یاقوت را به گرما تبدیل کرده و با هدف‌گیری فولیکول‌ های مو، سبب از بین رفتن آن‌ها می‌شود که به این فرایند فوتوترمولیز گفته می‌شود.

از مزیت‌های استفاده از این دستگاه به داشتن دو طول‌ موج مناسب، ضریب نفوذ بالا برای انواع پوست و رنگ مو می‌توان اشاره کرد که سبب شده‌است این دستگاه به‌عنوان بهترین روش جهت از بین بردن موهای نازک و کرکی شناخته شود. همچنین اثربخشی این دستگاه بسیار عالی بوده و طول دوره درمانی آن نسبت‌ به دستگاه‌های دیگر کمتر و به دلیل داشتن ابعاد بزرگتر، برای لیزر مناطقی چون شکم، پاها و کمر بسیار مناسب است.

تعداد جلسات لیزر موهای زائد کرکی

تعداد جلسات لیزر جهت از بین بردن موهای کرکی بنابر نوع دستگاه و نوع موهای کرکی تعیین می‌شوند. اما پروسه حذف موهای کرکی نسبت‌ به موهای ضخیم طولانی‌تر بوده و به‌طور معمول به ۸ الی ۱۲ جلسه برای دستگاه‌های لیزر پیشرفته مانند الکساندریت و به ۱۵ جلسه برای دستگاه‌های معمولی توصیه می‌شود. بازه زمانی میان جلسات نیز متفاوت بوده و بسته به نوع پوست و موی فرد بین ۲ تا ۴ هفته متغیر است.

مزایای لیزر موهای کرکی

حتما تا به‌ حال شنیده‌اید که لیزر این موها سبب ضخیم‌ تر شدن این موها می‌شود. باید گفت که لیزر موهای زائد کرکی به دستگاه لیزر استفاده‌ شده و همچنین تبحر پزشک و تکنسین مربوطه بسیار بستگی داشته و تمامی دستگاه‌ها دارای قابلیت‌ها و کارایی یکسانی درنتیجه نبوده و عدم مهارت تکنسین سبب می‌شود که باور بسیاری از افراد در مؤثر بودن لیزر برای از بین بردن موهای کرکی غلط تصور شود.

ازجمله مزایای لیزر موهای نازک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حفظ زیبایی و بافت طبیعی پوست پس‌ از لیزر
 • سرعت بسیار بالا در حذف موهای زائد
 • بی‌خطر و ایمن بودن روش لیزر
 • کاهش دائمی موهای کرکی و حذف بسیاری از آن‌ها

مراقبت‌ های قبل و بعد از لیزر موهای کرکی

نکات مهم قبل‌ از لیزر موهای کرکی شامل موارد زیر می‌شود:

 • ۲۴ ساعت قبل‌ از انجام لیزر موها را شیو کنید
 • از اپیلاسیون و اپیدمی قبل‌ از انجام لیزر خودداری کنید
 • از برنزه کردن پوست و مصرف کرم‌های لایه بردار یک هفته پیش‌ از لیزر خودداری کنید
 • از مصرف کافئین و دارو و قرارگیری در مقابل نور آفتاب اجتناب کنید

نکات مهم پس‌ از انجام لیزر موهای کرکی شامل موارد زیر می‌شود:

 • جهت کاهش درد و سوزش از کمپرس سرد استفاده کنید
 • از گرم شدن پوست و صدمات احتمالی خودداری کنید
 • از برنزه کردن و قرارگیری در مقابل نور مستقیم خورشید خودداری نمایید
 • از انجام ورزش‌های سنگین و مصرف محصولات آرایشی از ۲۴ تا ۴۸ ساعت اجتناب کنید
 • آب فراوان بنوشید

با توجه به مطالب بیان‌ شده در این مقاله، لیزر موهای کرکی صورت و بدن توسط دستگاه‌های بسیار پیشرفته‌ای مانند الکساندریت امکان‌پذیر و مؤثر بوده و دارای نتایج قابل پذیرش است.

کلینیک پوست، مو و زیبایی دکتر امامی سیگارودی واقع در استان گیلان، تمامی خدمات زیبایی و درمانی ازجمله لیزر موهای زائد در رشت و صورت را توسط بروزترین و مدرن‌ترین تجهیزات و دستگاه‌ها انجام داده و دارای تکنسین‌ها و پزشکان بسیار متخصص و ماهر است. شما می‌توانید جهت رزرو وقت و دریافت مشاوره با این کلینیک تماس گرفته و با اپراتورهای ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *