از گذشته تا کنون انسان ‌ها همواره به‌دنبال داشتن پوستی شاداب و چهره‌ ای جوان بوده و در این زمینه توانسته ‌اند روش ‌ها و تجهیزات پیشرفته‌ ای را به وجود آورد که بسیار کارآمد و مفید واقع شده ‌اند. نحوه نگهداری از پوست صورت در درخشندگی، سلامت و جوان‌ سازی آن تأثیر بسیاری دارند ولی عواملی همچون افزایش سن وجود دارند که از دست افراد خارج بوده و در ظاهر شدن چین‌ و چروک و پیری صورت افراد تأثیر بسیار دارند.

از جمله روش‌ های جوان‌ سازی پوست در دنیای امروزی می ‌توان به تزریق بوتاکس و هایفوتراپی اشاره کرد. استفاده از هر کدام از این روش ‌ها مزیت ‌ها و برتری ‌های متفاوتی داشته که در ادامه به مقایسه هایفوتراپی و تزریق بوتاکس با یکدیگر خواهیم پرداخت. در صورت تمایل در ادامه همراه ما باشید.

جهت انجام مقایسه هایفوتراپی و تزریق بوتاکس ابتدا لازم است به معرفی و بررسی ماندگاری و عوارض هر یک بپردازیم.

تزریق بوتاکس چیست؟

بوتاکس به دارویی گفته می ‌شود که به‌ صورت تزریقی وارد پوست شده و با فلج کردن عضلات صورت سبب از بین رفتن چین‌ و چروک ها و خط و خطوط ها می ‌شود. بوتاکس از سم بوتولونیوم نوع A از یک نوع باکتری گرفته‌ شده و با فلج موقتی عضلات، سبب جوان‌ سازی دوباره پوست و چهره می ‌شود.

انجام تزریق بوتاکس در مراکز معتبر یکی از روش‌ های ایمن و بی‌خطر برای از بین بردن چین‌ و چروک ها بوده و سبب ازکارافتادگی عضلات ناحیه تزریق به مدت کوتاه می ‌شود. بوتولونیوم استفاده‌ شده در داروی بوتاکس برای افراد خطر نداشته و فقط در صورتی خطرساز می ‌شود که وارد گردش خون شود که اگر توسط متخصصین و افراد ماهر تزریق آن صورت گیرد احتمال وقوع این اتفاق به صفر می ‌رسد.

تزریق بوتاکس به افراد باردار و شیرده، افراد دارای عفونت فعال همچون تبخال، افراد مبتلا به بیماری ‌های عصبی، افرادی که دارای چین‌ و چروک های عمیق هستند و افرادی که دارو های رقیق‌کننده خون استفاده می‌ کنند توصیه نشده و انجام تزریق در این مواقع برای آن‌ها خطر آفرین می ‌باشد.

به‌ طور کلی کاربرد تزریق بوتاکس به دو دسته زیبایی و درمانی تقسیم می ‌شود.

 از جمله کاربرد های زیبایی تزریق بوتاکس می ‌توان به بالا بردن نوک بینی، رفع خطوط پیشانی، از بین بردن چین‌ و چروک های گردن، درمان خط و خطوط اطراف چشم ‌ها، بالا بردن گوشه ‌های لب و همچنین محو کردن خط اخم بین دو ابرو اشاره کرد و از کاربردهای درمانی آن می‌توان به درمان افتادگی پلک، میگرن، تعریق بیش‌ از حد، پرش پلک، اسپاسم عضلات گردن، برخی اختلالات عصبی و همچنین درمان مثانه پرکار اشاره داشت.

ماندگاری تزریق بوتاکس

به‌ طور کلی ماندگاری تزریق بوتاکس جهت جوان‌ سازی پوست افراد بعد از تزریق بین ۴ تا ۶ ماه بوده و این ماندگاری بسته به عوامل متعددی قابل‌ تغییر می ‌باشد. یکی از عوامل تعیین‌ کننده در ماندگاری بوتاکس، میزان بوتاکس تزریق‌ شده و نوع محل تزریق بوتاکس است.

از عوامل دیگر می ‌توان به عمق چین‌ و چروک ها و یا خط و خطوط محل تزریق در افراد، سن افراد و همچنین میزان انعطاف‌ پذیری پوست افراد اشاره کرد. برای مثال اگر خط خطوط صورت بیش ‌از اندازه عمیق باشد، با انجام تزریق بوتاکس این چین‌ و چروک ها به‌ طور کامل از بین‌ نرفته و ممکن است به سرعت به حالت اولیه خود بازگردد.

عوارض انجام تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در صورت انجام در مراکز و کلینیک‌ های معتبر و همچنین توسط افراد متخصص و میزان صحیح تزریق آن کاری بسیار بی‌خطر و ایمن بوده و تنها دارای برخی عوارض کوتاه ‌مدت است که زودگذر هستند و از این عوارض کوتاه می‌ توان به درد در ناحیه بوتاکس، قرمزی در محل تزریق، کبودی در پوست، تهوع و سردرد و خشکی دهان و چشم‌ ها اشاره کرد. همچنین اگر تزریق بوتاکس در مراکز نامعتبر و توسط افراد مبتدی صورت پذیرد می ‌تواند عوارض بلند مدتی را در پی داشته باشد که از جمله این عوارض عبارتند از:

 افتادگی پلک و ابرو، داشتن چهره ‌ای بی‌ احساس، شل شدگی پلک ‌ها، کج شدگی مردمک در چشم‌ ها، افتادگی لب، عمیق شدن خطوط گونه و حتی در مواردی ایجاد عفونت در افراد.

هایفوتراپی چیست؟

هایفتوتراپی به روش جدیدی در ایجاد زیبایی در پوست افراد گفته می ‌شود که در این روش با استفاده از انرژی اولتراسوند در دستگاه‌ هایفوتراپی، تولید کلاژن در پوست بیشتر شده و از این ‌رو باعث سفت ‌تر شدن و محکم تر شدن پوست می ‌شود. دستگاه‌ هایفتوتراپی محصول کشور کره جنوبی بوده و اشعه ساطع شده از آن بانفوذ زیادی از لایه اپیدرم پوست گذشته و چربی زیرپوستی را تحت درمان قرار می ‌دهد.

از جمله کاربرد های هایفتوتراپی می ‌توان به از بین بردن و یا کاهش چین‌ و چروک های صورت و گردن، سفت کردن پوست، نرمی و صاف شدن پوست، بالا کشیدن ابرو ها و پلک‌ ها، بهبود در عملکرد ارتجاعی پوست و همچنین جلوگیری از پیری پوست و شل شدگی آن اشاره کرد.

انجام هایفوتراپی برای افراد درد چندانی نداشته و برای افراد حساس در مراکز معتبر جهت جلوگیری از درد از پماد های بی ‌حسی موضعی استفاده می شود. استفاده از هایفوتراپی برای افراد باردار و شیرده، جهت فرم دهی اندام بدن، داشتن پروتز در محل هایفوتراپی، افراد دارای عفونت، روی جای بخیه و افراد دارای خال‌های مشکوک، افراد دارای نواقص عصبی و عضلانی، داشتن ژل در صورت و افراد دارای دندان پر کرده مناسب نبوده و در کلینیک‌ های معتبر انجام نمی ‌شود.

ماندگاری هایفتوتراپی

انجام هایفتوتراپی در افراد گوناگون می ‌تواند نتایج مختلفی را در پی داشته باشد و نمی‌ توان به ‌طور دقیق ماندگاری آن را مشخص نمود. در برخی افراد ماندگاری هایفوتراپی در پوست می‌تواند به مدت یک‌ سال و در برخی افراد با مراقبت بیشتر تا دو سال باشد. همچنین مواردی چون سن افراد، سلامت عمومی افراد، میزان افتادگی پوست، سبک زندگی و ژنتیک افراد، نوع رژیم غذایی، میزان ضایعات پوستی و عمق چین‌ و چروک ها، میزان رشته ‌های کلاژن در ناحیه هایفوتراپی و غیره در ماندگاری آن تأثیر بسزایی خواهند داشت.

عوارض انجام هایفتوتراپی

هایفتوتراپی مانند سونوگرافی یکی از روش‌ های ایمن و کم عارضه بوده و از عوارض کوتاه‌ مدت آن می ‌توان به قرمزی پوست، درد کم در ناحیه‌ هایفتوتراپی، تورم پوست که بسیار نادر است، بی‌حسی پوست و افزایش رنگدانه ‌های پوست یا هایپرپیگمنتیشن که نادر هستند اشاره کرد.

مقایسه هایفتوتراپی و تزریق بوتاکس

مقایسه هایفوتراپی و تزریق بوتاکس را می توان از چند جهت مورد بررسی قرار داد:

  • ماندگاری

در مقایسه هایفوتراپی و تزریق بوتاکس از لحاظ ماندگاری آن‌ ها در پوست افراد، می ‌توان گفت که ماندگاری هایفوتراپی از بوتاکس بیشتر بوده و هایفوتراپی به مدت ۱ یا ۲ سال و تزریق بوتاکس به مدت ۶ ماه در پوست افراد دارای ماندگاری هستند.

  • عوارض

در مقایسه عوارض این 2روش می توان گفت تزریق بوتاکس دارای عوارض کوتاه ‌مدتی چون قرمزی و التهاب پوست، سردرد و سرگیجه، احساس تهوع، زخم‌ های ریز و کبودی اشاره کرد که اگر در مراکز معتبر صورت گیرد دارای عوارض بلندمدت نخواهد بود.

از عوارض هایفتوتراپی می ‌توان به درد در ناحیه تابش اشعه، قرمزی و التهاب، تورم و یا خارش، گزگز و بی‌ حسی اشاره کرد که این عوارض کوتاه‌ مدت بوده و به‌ سرعت برطرف می‌شوند. همچنین در روش هایفوتراپی برخلاف بوتاکس از هیچ سوزن و تزریقی استفاده‌ نشده و روش غیرتهاجمی می‌باشد. در روش هایفتوتراپی محدودیت سنی وجود نداشته و انجام آن در کلینیک‌ های معتبر بسیار سریع می ‌باشد.

  • هزینه

از لحاظ قیمت هزینه‌ی هایفوتراپی کمی گران ‌تر از تزریق بوتاکس است.

به صورت کلی نمی ‌توان گفت که کدام روش نسبت‌ به دیگری دارای برتری بوده و انجام هر کدام از این روش ‌ها به ‌طور جداگانه در پوست افراد می ‌تواند بسیار مفید واقع شده و تأثیرگذار باشد.

کلینیک دکتر امامی سیگارودی، تمامی خدمات جوان‌ سازی پوست از جمله تزریق بوتاکس و هایفتوتراپی را توسط متخصص‌ ترین و ماهرترین پزشکان خود ارائه داده و به تمامی مراجعه‌کنندگان خود مشاوره‌ هایی جهت انتخاب هر یک از این روش ‌ها را مطابق با پوست آن ‌ها ارائه می‌دهد.

در صورت نیاز به استفاده از خدمات این کلینیک زیبایی پوست و مو در رشت، با مشاوران این مجموعه در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *