جهت کلاژن سازی و رفع چین‌ و چروک های پوست دست راه‌های گوناگونی وجود داشته که یکی از این روش‌ها، تزریق چربی به پشت دست است. با بالا رفتن سن افراد، درصد کلاژن سازی در پوست آن‌ها کاهش‌ یافته که این امر سبب پایین آمدن سطح چربی در لایه‌های زیرین پوست می‌شود. در این حالت مقاومت پوست نسبت‌ به عوامل طبیعی و غیرطبیعی بالا رفته و موجب افتادن چین‌ و چروک در پوست می‌شود.

بعد از پوست صورت، از جمله نواحی که تحت تاثیر چین‌ و چروک در اثر افزایش سن قرار می‌گیرد، پوست دست می‌باشد. در زمانیکه پوست دست‌ ها کلاژن خود را از دست می‌دهند، عضله‌های دست از بین‌ رفته و دست دارای نمایی غیر زیبا در استخوان‌ ها و رگ‌ ها می‌شود.

تزریق چربی به پشت دست یکی از روش‌ های بسیار نوین بوده و بسیار مورد توجه متخصصان و افراد قرار گرفته ‌است. در این روش، چربی مورد نیاز از بدن خود بیمار گرفته‌ شده و به‌ همین دلیل سطح آلرژی و حساسیت به چربی تزریق‌ شده در افراد به صفر می‌رسد. تزریق چربی به پشت دست نیازمند لیپوساکشن است که چربی از نواحی از بدن که دارای چربی‌های مقاومی هستند مانند ران، شکم و باسن گرفته‌ شده و به پشت دست تزریق می ‌شود.

یکی از مشخصات بارز پیری دست‌ها، آتروفی پوست و وریدهای برآمده و تاندون‌های برجسته در پوست دست است که کاملا قابل‌ رؤیت بوده و می‌توان به‌ راحتی از چین‌ و چروک دست افراد سن آن‌ها را تشخیص دهیم. بنابراین افراد جهت از بین بردن پیری پوست دست روش درمانی تزریق چربی را انتخاب کرده که روشی بسیار کم‌خطر بوده و دارای عوارض جانبی کمتری نیز می‌باشد.

مراحل تزریق چربی به پشت دست

برای متقاضیان تزریق چربی مهم است که با مراحل انجام این عمل آشنا باشند.

 • انتخاب کلینیک معتبر

قبل‌ از انجام هر گونه درمان‌های زیبایی، باید به‌ دنبال یک مرکز درمانی معتبر و یک متخصص ماهر باشید. زیرا این دو عامل یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار در نتیجه کار بخصوص تزریق چربی بوده و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین قبل‌ از اقدام به تزریق چربی به پشت دست، از اعتبار کلینیک و مهارت متخصص اطمینان حاصل کرده و سپس اقدام به درمان نمایید.

 • مشاوره با پزشک

پس‌ از انتخاب متخصص، قبل‌ از عمل زیبایی با پزشک خود مشورت‌های لازم را انجام دهید. پزشک مربوطه مراقبت‌های لازم قبل و بعد از عمل را به شما توضیح داده و از مراحل تزریق و دوره نقاهت شما را آگاه می‌کند. بهتر است اگر داروی خاصی را مصرف می‌کنید قبل‌ از عمل حتما با پزشک خود درمیان گذاشته و او را باخبر سازید.

 • برداشت چربی از بدن

پزشک متخصص با همکاری بیمار قسمتی از بدن که دارای چربی مقاومی است مانند ناحیه ران و شکم را انتخاب کرده و پس‌ از بی‌حس کردن آن منطقه برش کوچکی در آن ناحیه ایجاد می‌کند. انتقال چربی در این روش به‌ معنای برداشت چربی از قسمتی از بدن و تزریق آن به پشت دست می‌باشد. چربی از داخل زخم‌ های قدیمی و یا سوراخ‌های کوچک پوست توسط پزشک خارج می‌شود و آثار کمتری را روی بدن به جای گذارد. سپس این چربی از طریق یک کانول بسیار کوچک و سرنگ خارج شده و آماده تزریق می‌شود.

 • فرآوری چربی‌ ها

در این مرحله پس‌ از استخراج چربی از بدن باید آن‌ها را فرآوری کرده تا آماده برای تزریق شود. برای این کار چربی به‌ دست ‌آمده را در یک سانتریفیوژ قرار می‌دهند تا تمامی ناخالصی‌های آن از چربی جدا شود. در این مرحله می‌توان از دو روش نانوفت و میکروفت جهت تزریق چربی استفاده نمود که این دو روش در اندازه سلول‌ها با یکدیگر متفاوت بوده و به دلیل اینکه چربی مورد استفاده جهت بازسازی پوست دست زیاد نمی‌باشد، می‌توان از روش نانوفت استفاده نمود.

 • تزریق چربی

زمانی‌ که سلول‌های چربی آماده تزریق شوند، آن‌ها را توسط کانولا و سرنگ به داخل دست تزریق می‌کنند. این روش از درمان به دلیل استفاده از داروهای بی‌حسی در زمان برداشت و تزریق چربی درد نداشته و بیمار در حین عمل دچار ناراحتی نخواهد شد. در هنگام تزریق چربی، تزریق در چند نقطه از دست جهت یکنواخت بودن سطح چربی انجام ‌شده و یا پزشک مربوطه از ماساژهای خاصی برای پخش شدن چربی در پشت دست استفاده می‌کند. تزریق چربی به پشت دست نیاز به زمان زیادی نداشته و یکی از مطمئن‌ ترین روش‌ های بازسازی پوست به شمار می‌رود و دارای ماندگاری بالا می‌باشد. پس‌ از تزریق بهتر است از یک کمپرس یخ جهت کاهش درد و تورم پس‌ از بی‌حسی استفاده نمایید.

اقدامات قبل‌ از چربی تزریق چربی دست

ازجمله آمادگی‌های لازم قبل‌ از تزریق چربی به پشت دست می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قبل ‌از انجام تزریق چربی به پشت دست به مدت یک هفته از مصرف دخانیات دوری کنید. زیرا مصرف دخانیات ترمیم و بازسازی پوست را به تعویق انداخته و دوران نقاهت را افزایش خواهد داد.
 • قبل‌ از تزریق چربی حتما یک زمانی را با پزشک خود جلسه گذاشته و با او مشورت کرده و از داروها و بیماری‌های احتمالی خود با او صحبت کرده و پزشک را در جریان بگذارید.
 • به مدت دو روز از مصرف الکل قبل‌ از تزریق چربی پرهیز نمایید.
 • مصرف دارو هایی چون ویتامین E، داروهای ضد التهاب، آسپرین و مکمل‌های گیاهی به دلیل افزایش خون‌ریزی تا یک هفته قبل و بعد از عمل ممنوع می‌ باشد.
 • یک شب قبل‌ از انجام عمل می‌توانید به حمام بروید. زیرا تا چند روز بعد از عمل اجازه استحمام را نخواهید داشت.
 • با توجه به دستور پزشک یک شب قبل‌ از انجام تزریق چربی به پشت دست، آنتی‌بیوتیک تجویز شده را مصرف نمایید.

مراقبت های بعد از تزریق چربی به پشت دست

از جمله مراقبت های بعد از انجام فرآیند انتقال چربی به پشت دست ها عبارتند از:

 • در ۳ روز اول بعد از عمل از کمپرس سرد در ناحیه تزریق و در ۳ روز بعدی از کمپرس گرم استفاده نمایید.
 • جهت جلوگیری از جابه‌جایی چربی‌ها در پشت دست، از دست‌ کاری کردن پوست و تحت فشار قرار دادن آن‌ها خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم خورشید و رفتن به سونا خودداری نمایید.
 • محلی را که از آن چربی استخراج‌ شده است را به مدت ۲ هفته با یک باند کشی و یا یک گن مناسب بپوشانید.
 • سدیم موجود در غذا سبب تشدید تورم در ناحیه تزریق می‌شود. بنابراین از خوردن غذاهای نمکدار تا مدتی پرهیز کنید.
 • بعد از ۲ روز از عمل می‌توانید استحمام کرده و بهتر است که با آب ولرم حمام کنید و هیچ‌گونه فشاری به دست‌ها وارد نکنید. به‌ هیچ‌ عنوان با آب داغ استحمام نکنید.
 • امکان ایجاد تورم و کبودی در ناحیه برداشت چربی و ناحیه تزریق چربی وجود خواهد داشت. بنابراین در صورت مواجهه با آن‌ها نگران نشوید. زیرا موقتی بوده و به‌زودی از بین خواهند رفت.

عوارض ناشی از تزریق چربی دست

همان‌طور که مطلع هستید هر درمان و عملی دارای عوارض جانبی می‌باشد. تزریق چربی به پشت دست یکی از عمل‌های بسیار بی‌خطر بوده و اگر تحت نظر یک پزشک متخصص در یک کلینیک معتبر انجام شود خطرات آن بسیار کاهش می‌یابد.

خطر ابتلا به آلرژی به دلیل برداشت چربی از بدن خود بیمار و استفاده از آن بسیار کم بوده و از جمله عوارض جانبی تزریق چربی به پشت دست می‌توان به تورم و کبودی موقتی، قرمزی و حساسیت در ناحیه تزریق و همچنین خون‌ریزی در محل تزریق چربی اشاره کرد که هر کدام از این عوارض دائمی نبوده و به‌زودی از بین خواهند رفت.

تزریق چربی دست برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که می‌خواهند ظاهر دست خود را تغییر دهند.

کسانی که زیبایی دست‌ های آن‌ ها از بین رفته‌ است.

افرادی که به داشتن دست‌ ه ایی لطیف‌ تر اهمیت می‌ دهند.

افرادی که دارای دستان لاغری بوده و فضای خالی بین اسکلت دست‌هایشان کاملاً مشخص است.

افرادی که به دلیل جراحت و عمل‌های گوناگون پوست دستشان دچار فرورفتگی و یا بریدگی شده ‌است.

افرادی که به دلیل قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب پوست دستشان دچار کک و مک شده و نیاز  به درمان مشکلات پوستی دارند.

هزینه تزریق چربی به دست

محاسبه هزینه چربی به پشت دست به عوامل مختلفی چون میزان چربی برداشت‌ شده از فرد، مهارت و تجربه پزشک، کلینیک موردنظر، دستمزد کادر پزشکی، هزینه اتاق عمل، هزینه بیهوشی و هزینه‌ های جانبی بستگی داشته و نمی‌ توان هزینه مشخصی را برای آن در نظر گرفت.

کلینیک دکتر امامی سیگاررودی واقع در رشت، یکی از معتبرترین و باسابقه‌ترین کلینیک‌های زیبایی و جوانسازی پوست بوده و دارای کادری بسیار ماهر، متخصص و باتجربه است. این کلینیک خدماتی چون تزریق فیلر، تزریق چربی، تزریق ژل و غیره را به مشتریان خود ارائه داده و دارای بروزترین تجهیزات و نوین‌ ترین روش‌ های زیبایی و جوانسازی در کلینیک خود است. شما می‌ توانید جهت مشاوره به این مرکز مراجعه کرده و از خدمات متخصصان این کلینیک بهره‌مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *