کک و مک ها لکه‌ های بی‌ خطر با رنگ‌ های قهوه‌ ای تیره و یا روشن هستند که در نقاط بسیار مختلفی بر روی سطح پوست ایجاد می‌ شوند. اگرچه این نوع از لک های کوچک پوستی در قسمت‌ هایی از بدن که بیشتر در معرض آفتاب هستند شایع می‌ باشند، اما ممکن است در قسمت‌ های دیگری از بدن نیز ایجاد شوند. اگر بر روی پوست خود به‌ ویژه پوست صورت و پشت دست دارای لکه‌ های بسیار ریز قهوه‌ ای رنگی به‌ نام کک و مک هستید، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. زیرا کک و مک ها لکه‌ های پوستی بسیار بی‌ خطری هستند و اصلی‌ ترین دلیل پیدایش آن‌ ها بر روی پوست نیز آفتاب مستقیم خورشید می‌ باشد.

کک‌ و مک چیست؟

کک و مک ها لکه‌ های پوستی دایره‌ ای‌ شکل بسیار کوچکی هستند که به رنگ‌ های قهوه‌ ای روشن و کمی تیره بر روی قسمت‌ های متفاوتی از پوست ایجاد می‌ شوند. کک و مک های صورت در سنین کودکی اغلب زیبا به‌ نظر می‌ رسند، اما با بالا رفتن سن، افزایش بیش از حد کک و مک بر روی پوست صورت در اغلب افراد، می‌ تواند توجه را از چهره طبیعی منحرف کرده و سبب کسل و بیمار نشان‌ دادن چهره‌ ما شود. اما باید گفت که وجود کک و مک در پوست صورت برخی افراد بسیار جذاب بوده و زیبایی چهره آن ها را دو چندان می کند.

در تعریف دیگر می‌ توان گفت که کک و مک ها لکه‌ های دایره‌ ای‌ شکل مسطح به رنگ‌ های قهوه‌ ای و یا بژ هستند که به‌ اندازه‌ سر سوزن به‌ صورت پراکنده و یا متراکم در بخش‌ های متفاوتی از پوست ایجاد می‌ شوند. علت اصلی ایجاد کک‌ و مک بر روی پوست نیز قرار گرفتن در معرض نور خورشید است و در افرادی که دارای مو های قرمز، پوست روشن و چشم‌ های روشن هستند نسبت‌ به دیگر افراد بسیار رایج‌ تر بوده و ممکن است در کودکان ۱ یا ۲ سال نیز ایجاد شود.

چه چیزی باعث ایجاد کک و مک می شود؟

یکی از اصلی‌ ترین دلایل ایجاد کک و مک، واکنش پوست به آسیب‌ های خورشیدی است. زمانی‌ که پوست بدن و یا صورت در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید قرار می‌ گیرد، سلول‌ های پوستی تحت عنوان ملانوسیت برای محافظت از پوست در برابر اشعه مضر نور خورشید، ملانین های بیشتری را تولید می‌ کنند. تولید ملانین بیشتر نیز به‌ صورت رنگدانه‌ های پوستی در قسمت‌ هایی که در معرض مستقیم نور خورشید هستند ظاهر می‌ شود. در واقع ملانین، نور یو وی خورشید را منعکس و جذب کرده و از هرگونه آسیب به پوست و اطراف آن جلوگیری می‌ نماید.

یکی دیگر از اصلی‌ ترین دلایل ایجاد کک و مک نیز عوامل ژنتیکی هستند. در اغلب افراد سلول‌ های ملانوسیت به‌ طور مساوی در سراسر پوست پخش شده‌ اند اما در برخی دیگر که دارای رنگ پوست روشن‌ تری هستند، سلول‌ های ملانوسیت به‌ صورت متراکم در قسمت‌ های مختلفی از پوست می باشند. به‌ همین دلیل است که برخی افراد به‌ طور یکنواخت با قرارگیری در برابر نور خورشید برنزه شده و برخی دیگر در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب دچار کک‌ و مک می‌ شوند.

انواع کک‌ و مک پوستی

کک و مک ها دارای انواع متفاوتی هستند و همگی آن‌ ها نیز توسط نور خورشید و یا عوامل ارثی و ژنتیکی بر روی قسمت‌ های مختلف پوست ایجاد می‌ شوند. در این قسمت به معرفی دو نوع اصلی کک‌ و مک بر روی پوست خواهیم پرداخت:

کک‌ و مک معمولی

این نوع از کک‌ و مک ها یکی از رایج‌ ترین انواع کک و مک بر روی پوست هستند. این کک و مک ها دارای لکه‌ های قهوه‌ ای تیره و یا روشن به‌ صورت مسطح بر روی پوست هستند که اندازه آن‌ ها نیز معمولاً در حدود ۳ میلی‌ متر است. این کک و مک ها با رفتن به روز های گرم تابستانی و پس‌ از قرار گرفتن در معرض آفتاب بر روی قسمت‌ هایی از پوست همانند صورت، پشت گردن، روی دست، پا و غیره ایجاد می‌ شوند و با رفتن به روز های سرد زمستانی نیز تمایل به محو شدن دارند.

کک‌ و مک خورشیدی

کک‌ و مک های خورشیدی دارای رنگ‌ های قهوه‌ ای هستند که بر روی پوست دارای لبه‌ های مشخصی می‌ باشند. این نوع کک و مک ها معمولاً دارای ابعاد بزرگ‌ تری نسبت‌ به کک و مک های معمولی هستند و به‌ طور معمول نیز در قسمت‌ هایی از پوست دست و صورت ظاهر می‌ شوند. برخلاف کک و مک های معمولی، این نوع کک و مک ها در طول سال وجود داشته و حتی در زمستان نیز از بین نمی‌روند.

راه‌ های پیشگیری از کک و مک

در حالی‌ که راه‌ های بسیار متعدد و مؤثری برای درمان کک‌ و مک وجود دارد، اما پیشگیری از ایجاد آن اغلب بسیار مؤثر تر از استفاده از روش‌ های درمانی می‌ باشد. علت اصلی ایجاد کک‌ و مک نیز آسیب‌ دیدگی پوست در معرض نور خورشید در روز های گرم تابستانی است. بنابراین می‌ توانید با پرهیز از قرار گرفتن در معرض بیش‌ از حد آفتاب و همچنین در گرم‌ ترین ساعات روز، از ایجاد کک‌ و مک بر روی صورت، پشت دست، پشت گردن و غیره جلوگیری نمایید. همچنین استفاده از کرم‌ های ضدآفتاب معتبر نیز می‌ تواند در پیشگیری از ایجاد کک‌ و مک بر روی پوست بسیار مؤثر واقع شود. کرم‌ های ضدآفتاب با SPF بالا، از پوست در برابر بسیاری از عوامل آسیب‌ زا همانند نور خورشید محافظت کرده و از برخورد اشعه ماوراء بنفش به پوست و ایجاد کک و مک نیز جلوگیری می‌ نمایند.

از دیگر مؤثر ترین روش‌ های پیشگیری از ایجاد کک‌ و مک بر روی پوست نیز می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تمدید کرم ضدآفتاب در خارج از منزل هر ۲ ساعت یک‌ بار
 • عدم برنزه کردن پوست توسط دستگاه و یا قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب
 • عدم خروج از منزل در ساعت‌ های بسیار گرم و آفتابی
 • پوشیدن لباس‌ های آستین‌ دار برای محافظت از دست
 • استفاده از عینک دودی و کلاه با لبه های بلند برای محافظت از گردن و پوست صورت
 • پوشیدن دستکش های نخی جهت محافظت از پوست دست در برابر اشعه آفتاب

دکتر سیگارودی در رشت

بهترین روش درمان کک و مک

امروزه روش‌ های بسیار متفاوتی برای درمان کک و مک قابل‌ استفاده هستند که از مهم‌ ترین آن‌ ها می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

درمان کک‌ و مک با لیزر

یکی از بهترین روش‌ های درمان کک‌ و مک، استفاده از لیزر درمانی برای از بین بردن لکه‌ های قهوه‌ ای بر روی پوست است. اکثر متخصصین پوست از روش لیزر درمانی جهت از بین بردن انواع کک و مک استفاده می‌ کنند. زیرا این روش دارای دوره نقاهت بسیار کوتاه تری نسبت‌ به دیگر روش‌ ها بوده و از اثرات طولانی‌ مدت تری نیز برخوردار است. در این روش با انتقال گرما به پوست، پرتو نور به چند نقطه شکسته شده و سلول‌ های رنگدانه پوست از بین‌ رفته و به بازسازی کلاژن در لایه‌ های عمیق‌ تر پوست نیز کمک می‌ کند. در نتیجه این روش از درمان، پوست صاف‌ تر، سفت‌ تر و شاداب‌ تر شده و همچنین کک و مک و لکه‌ های قهوه‌ ای نیز بر روی پوست بسیار کاهش می‌ یابد.

درمان کک و مک با آر اف

یکی دیگر از درمان‌ های نوآورانه برای رفع کک‌ و مک پوست، استفاده از امواج رادیو فرکانسی RF است. روش آر اف فرکشنال، درمانی غیر جراحی و غیر تهاجمی برای بهبود ظاهر پوست است و بدون استفاده از مواد شیمیایی، علاوه‌ بر نتایج سریع و ساده، انواع لک های پوستی همچون کک و مک نیز از بین خواهد برد. این روش علاوه‌ بر رفع کک و مک، برای از بین بردن خطوط ریز و چین‌ و چروک، منافذ مسدود، پوست‌ های چرب و مستعد آکنه، لکه‌ های قهوه‌ ای و غیره نیز بسیار مناسب است.

درمان کک‌ و مک با لایه‌ برداری شیمیایی

لایه‌ برداری شیمیایی یکی دیگر از روش‌ های مؤثر برای از بین بردن طیفی وسیعی از مشکلات پوستی همچون کک و مک است. در این روش پوست آسیب‌ دیده از نور خورشید به‌ طور کامل از لایه زیرین جدا شده و لایه شفاف و سالم تری از پوست در زیر آن نمایان می‌ شود.

درمان کک‌ و مک با آی پی ال IPL

در این روش برای درمان کک و مک، دستگاه آی پی ال از طیف وسیعی از انرژی نور پالسی برای هدف قرار دادن تغییر رنگ در پوست استفاده کرده و در زمانی بسیار کوتاه پوست را بسیار صاف و شفاف می‌ نماید. این روش بدون درد است و در زمان بسیار کوتاهی انجام شده و پس‌ از یک جلسه درمانی نیز اثرات آن به‌ راحتی بر روی پوست قابل‌ مشاهده خواهد بود.

درمان کک‌ و مک با میکرونیدلینگ

یکی دیگر از روش‌ های تاثیر گذار در درمان کک‌ و مک، استفاده از روش میکرونیدلینگ است. در این روش با تقویت کلاژن، پوست آسیب‌ دیده از آفتاب سوختگی و کک‌ و مک بسیار بهبود می‌ یابد. میکرونیدلینگ شامل سوزن‌ های استریل بسیار کوچکی است که با ایجاد زخم‌ های بسیار ریز در نواحی مختلف پوست، سبب از بین بردن کک‌ و مک می‌ شود. در این روش پوست برای تولید الاستین و کلاژن تحریک شده و بنابراین زخم‌ های ایجاد شده در مدت بسیار کوتاهی به‌ طور کامل بهبود می‌ یابند.

درمان خانگی کک‌ و مک صورت

علاوه‌ بر روش‌ های تخصصی برای درمان کک‌ و مک صورت و پوست دست، روش‌ های خانگی دیگری نیز برای کاهش اثرات کک‌ و مک بر روی صورت قابل استفاده هستند. از مهم‌ ترین این روش‌ ها نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ماساژ دادن پوست صورت توسط آبلیمو تازه در صورت عدم حساسیت
 • استفاده از کرم های موضعی مخصوص برای کاهش ظاهر کک‌ و مک بر روی پوست
 • استفاده از ماسک پیاز بر روی صورت و سپس شستشوی پوست با آب گرم
 • استفاده از ماسک ترکیب آب و عسل بر روی نواحی کک‌ و مک
 • استفاده از ماسک آلوئه ورا طبیعی
 • و غیره

هزینه درمان کک‌ و مک با لیزر

عوامل و فاکتور های بسیار گوناگونی در براورد هزینه درمان کک‌ و مک با لیزر تأثیر گذار هستند که یکی از مهم‌ ترین آن‌ ها کیفیت دستگاه لیزر برای درمان مشکلات پوستی است. دستگاه‌ های لیزر در انواع و کیفیت های متفاوتی در کلینیک های زیبایی و درمانی استفاده می‌ شوند و هر چه کارایی دستگاه بالاتر و تأثیر آن در رفع انواع مشکلات پوستی بیشتر باشد، بنابراین درمان نیز از هزینه بالاتری برخوردار خواهد بود.

از دیگر عوامل تأثیر گذار بر هزینه درمان کک‌ و مک با لیزر نیز می‌ توان به گستردگی آسیب به پوست، نواحی مورد هدف درمان، تخصص درمانگر، اعتبار کلینیک درمانی و غیره اشاره نمود.

در پایان

کلینیک پوست، مو و زیبایی دکتر امامی سیگارودی در رشت، یکی از معتبرترین و برترین کلینیک های درمانی در سطح استان گیلان است و با در اختیار داشتن کادر درمانی بسیار متخصص و مجرب و همچنین استفاده از بروزترین و مدرن‌ ترین تجهیزات و دستگاه‌ ها، خدمات درمانی و زیبایی خود را در بالاترین کیفیت به مراجعین ارائه می‌ دهد. زیباجویان عزیز می‌ توانید برای اطلاع از چگونگی رزرو وقت و دریافت مشاوره و توصیه‌ های تخصصی برای استفاده از بهترین خدمات درمانی و زیبایی در رشت، با کلینیک دکتر امامی سیگارودی تماس گرفته و اطلاعات لازم را از متخصصین ما دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *