قبل از پرداختن به تأثیر ضد آفتاب روی پوست باید بگوییم که انواع کرم‌ های ضد آفتاب، محصولاتی بسیار کاربردی برای محافظت از پوست ما در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید هستند. همان‌ طور که ممکن است مطلع باشید، نور خورشید دارای دو نوع اشعه UVA و UVB است که هر یک از آن‌ ها می‌ توانند سبب آسیب جدی به پوست شده و در طولانی‌ مدت نیز باعث ایجاد سرطان پوست شوند. جهت مبارزه با این اشعه ها و همچنین دیگر مضرات قرار گیری در معرض نور خورشید نیز از انواع لوسیون‌ ها، کرم‌ ها، اسپری‌ ها، پماد ها و همچنین ژل‌ های متفاوتی که حاوی مواد ضد آفتاب هستند استفاده می‌ شود.

به عبارت دیگر می‌ توان گفت که استفاده از کرم‌ های ضد آفتاب، یکی از بهترین راه‌ های محافظت از سلامت و ظاهر پوست در برابر آسیب‌ های خورشیدی است و استفاده منظم از آن می‌ تواند از سرطان پوست، پیری زودرس و همچنین آفتاب‌ سوختگی جلوگیری کند.

درصد SPF چیست؟

اس پی اف به‌ معنای فاکتور محافظت از خورشید است که میزان آن در کرم های ضد آفتاب، نشان‌ دهنده توانایی کرم برای محافظت از پوست در برابر بخش خاصی از اشعه ماورا بنفش است. اشعه‌ های UVB و UVA نور خورشید، هر دو دلیل اصلی آفتاب‌ سوختگی و سرطان پوست هستند که اس پی اف در کرم های ضد آفتاب، از پوست در برابر این نوع اشعه ها و دیگر عوارض ناشی از نور خورشید محافظت کرده و از پیری زودرس پوست نیز جلوگیری می‌ نماید. هرچه فاکتور اس پی اف در کرم های ضد آفتاب نیز بالاتر باشد، بنابراین تأثیر ضد آفتاب روی پوست برای محافظت از پوست نیز افزایش خواهد یافت.

انواع کرم‌ های ضد آفتاب

برای مبارزه با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، کرم های ضد آفتاب بهترین گزینه برای محافظت از پوست و همچنین جلوگیری از آفتاب‌ سوختگی هستند. در حال‌ حاضر نیز کرم‌ های ضد آفتاب در برند ها و کیفیت های بسیار گوناگونی به بازار عرضه می‌ شوند و هر کدام دارای ویژگی‌ ها و پوشش‌ دهی متفاوتی با یکدیگر هستند. به‌ طور کلی نیز کرم های ضد آفتاب به دو نوع اصلی کرم ضد آفتاب بر پایه‌ مواد معدنی و کرم ضد آفتاب بر پایه مواد مصنوعی تقسیم‌ بندی می‌ شوند.

کرم ضد آفتاب بر پایه مواد معدنی

این نوع از کرم های ضد آفتاب، حاوی مواد معدنی از جمله اکسید روی، دی اکسید تیتانیوم و یا ترکیبی از این‌ ها برای محافظت از پوست در برابر آفتاب هستند. کرم‌ های ضد آفتاب بر پایه مواد معدنی، مورد تأیید سازمان غذا و دارو آمریکا FDA هستند و با توجه به مطالعات انجام‌ شده بسیار ایمن بوده و هیچ‌ گونه ضرری برای پوست و سلامتی انسان نخواهند داشت.

کرم‌ های ضدآفتاب بر پایه مصنوعی

کرم‌ های ضد آفتاب بر پایه مواد مصنوعی دارای ترکیباتی از جمله دی اکسی بنزون، سینوکسات، مرادیمات، انسولیزول، اکتیسالات، اکتوکریلن، پادیمات O و غیره هستند که از پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب محافظت می‌ کند. کرم های ضد آفتاب بر پایه‌ مواد مصنوعی نیز از ایمنی نسبتاً مناسبی برای سلامتی پوست و بدن برخوردار بوده و تاکنون دلیل علمی برای آسیب این نوع کرم‌ ها به پوست ارائه داده نشده است.

چه کسانی به کرم ضد آفتاب نیاز دارند؟

استفاده از کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر ماورا بنفش خورشید، برای تمامی افراد مناسب است و می‌ تواند در پیشگیری از سرطان‌ های پوست نیز نقش بسیار مهمی را ایفا کند. بنابراین بدون در نظر گرفتن سن، رنگ پوست، جنسیت و غیره همه افراد می‌ توانند برای افزایش سلامت پوست و همچنین جلوگیری از آفتاب‌ سوختگی، از انواع کرم های ضد آفتاب با کیفیت استفاده نمایند. همچنین کرم های ضد آفتاب علاوه‌ بر محافظت از پوست، از پیری زودرس پوست نیز جلوگیری نموده و می‌ توانند انواع چین‌ و چروک‌ ها و لکه‌ های پیری که ناشی از قرار گرفتن بیش‌ از حد در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید هستند را نیز تا حد قابل‌ توجهی کاهش دهند.

تأثیر ضد آفتاب بر روی پوست

از مهم‌ ترین تأثیرات ضد آفتاب بر روی پوست، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

پیشگیری از سرطان پوست

یکی از مهم‌ ترین تأثیرات کرم‌ های ضد آفتاب بر روی پوست، جلوگیری از ابتلا به سرطان پوست است. قرار گرفتن طولانی‌ مدت در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید، می‌ تواند منجر به سرطان پوست شود. بر طبق مطالعات انجام‌ شده، کرم های ضد آفتاب با فاکتور SPF ۱۵ و یا بالاتر، می‌ توانند خطر ابتلا به سرطان پوست را تا حد قابل‌ توجهی کاهش دهند.

کلینیک سیگارودی در رشت

جلوگیری از پیری زودرس پوست

یکی دیگر از آسیب‌ های ناشی از نور خورشید، پیدایش علائم پیری زودرس در پوست همانند لکه‌ های پیری، چین‌ و چروک و همچنین خطوط ریز به‌ ویژه بر روی پوست دست‌ ها و صورت است. اشعه ماورا بنفش خورشید می‌ تواند الاستین و کلاژن را که برای انعطاف‌ پذیری و استحکام پوست ضروری هستند تجزیه کرده و باعث پیری زودرس پوست شوند. استفاده روزانه از کرم های ضد آفتاب می‌ تواند از پوست در برابر این آسیب‌ ها محافظت کرده و ظاهر آن را بسیار جوان‌ تر و شاداب‌ تر نماید.

پیشگیری از لک های پوستی

یکی دیگر از تأثیرات استفاده از کرم های ضد آفتاب بر روی پوست، کاهش لکه‌ های تیره بر روی پوست است. قرار گیری مداوم در معرض نور خورشید، سبب تولید بیش‌ از حد ملانین در پوست شده و به‌ همین‌ جهت لکه‌ های تیره‌ رنگ و ناهموار بر روی بخش‌ های مختلف پوست تشکیل می‌ شود. این نوع از لکه‌ ها ظاهر پوست را ناخوشایند کرده و ممکن است از درمان دشواری نیز برخوردار باشند. کرم‌ های ضد آفتاب با پوشش دهی کامل سطح پوست، از ورود اشعه ماورا بنفش به پوست جلوگیری کرده و با ثابت نگه‌ داشتن میزان تولید ملانین در بدن، از ایجاد لکه‌ های تیره جلوگیری می‌ کند.

محافظت از آفتاب سوختگی

همه ما حداقل یک‌ بار عواقب دردناک آفتاب‌ سوختگی را به‌ ویژه در روز های گرم تابستانی تجربه کرده‌ ایم. آفتاب‌ سوختگی نه‌ تنها ناراحت‌ کننده و دردناک است، بلکه می‌ تواند آسیب بسیار شدیدی را به بافت پوست وارد کند. کرم‌ های ضد آفتاب نیز به عنوان یک سپر و محافظ بسیار قوی، از پوست در برابر آفتاب سوختگی محافظت می‌ کنند.

افزایش سلامت پوست

قرارگیری طولانی‌ مدت در معرض نور خورشید، نه‌ تنها باعث آسیب به بافت سطحی پوست شده، بلکه با نفوذ به لایه‌ های عمیق‌ تر پوست می‌ تواند سبب صدمه به سلول‌ های پوستی شود. در اثر این آسیب نیز پوست بافت نرم و لطیف خود را از دست داده و تبدیل به بافت خشن و خشک می‌ شود. کرم‌ های ضد آفتاب به عنوان یک مانع عمل کرده و با محافظت از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید، سبب افزایش سلامت پوست می شوند.

نکات مهم استفاده از کرم ضد آفتاب

یکی از مهم‌ ترین نکات در رابطه با کرم های ضد آفتاب، استفاده از آن‌ ها در تمامی فصول است. زیرا اشعه ماوراء بنفش در طول سال و حتی در روز های ابری نیز وجود داشته و می‌ تواند با قرارگیری در معرض آن سبب آسیب به پوست شود. همچنین این اشعه می‌ تواند از طریق پنجره‌ ها نیز عبور کرده و حتی زمانی‌ که در داخل خانه هستید، به پوست شما آسیب برساند. بنابراین بسیار حائز اهمیت است که در انواع شرایط آب‌ و هوایی و تمامی فصول، از کرم ضد آفتاب به‌ طور مداوم برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید استفاده کرده و سلامت پوست خود را افزایش دهید.

از دیگر نکات مهم در هنگام استفاده از کرم های ضد آفتاب نیز می‌ توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • استفاده از کرم های ضد آفتاب با کیفیت و از برند های شناخته‌ شده
  • تا حد امکان استفاده از کرم‌ های ضد آفتاب بر پایه‌ مواد معدنی
  • پوشش‌ دهی کامل پوست صورت و دیگر بخش‌ های بدن قبل‌ از قرارگیری در مقابل نور خورشید
  • استفاده روزانه از بهترین کرم های ضد آفتاب
  • استفاده از کرم‌ های ضد آفتاب با اس پی اف استاندارد
  • تمدید ضد آفتاب در صورت قرار گیری مداوم در معرض آفتاب
  • استفاده از کرم های ضد آفتاب ضد آب برای شنا

با توجه به مطالب ارائه‌ شده در این مقاله، کرم‌ های ضد آفتاب یکی از بهترین محصولات کاربردی برای محافظت از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش نور خورشید هستند. اما با این‌ حال برخی عوامل دیگر نیز می‌ توانند سبب آسیب جدی به پوست شوند که درمان آن‌ ها بسیار تخصصی بوده و نیازمند مشاوره پزشکی و استفاده از فناوری‌ های پیشرفته است.

در پایان

کلینیک پوست، مو و زیبایی دکتر امامی سیگارودی در رشت، یکی از بهترین و با کیفیت‌ ترین مراکز ارائه دهنده خدمات درمانی و زیبایی در سطح استان گیلان است که با استفاده از فناوری‌ های پیشرفته و کادر پزشکی متخصص، خدمات خود را در بالاترین کیفیت به مراجعین ارائه می‌ دهد.

زیباجویان عزیز می‌ توانید برای دریافت راهنمایی‌ ها و مشاوره‌ های تخصصی و همچنین رزرو وقت، با کلینیک دکتر امامی سیگارودی در رشت تماس گرفته و با متخصصین ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *