پاکسازی پوست به چه معناست؟

پاکسازی پوست
پاکسازی پوست

پاکسازی پوست (Peeling) همان طور که از اسمش پیداست به معنی تمیز کردن پوست از هرگونه چربی های اضافی و آلودگی های سطح پوست می باشد. همان طور که میدانید راز داشتن پوستی سالم و جوان رسیدگی به پوست و مراقبت های همیشگی از آن است. از آنجایی که پوست صورت آسیب پذیرترین و در معرض ترین قسمت بدن هر فردی است تغییرات در آن نیز به وضوح قابل مشاهده است. بسیاری از این تغییرات به علت از بین رفتن پروتئین های موجود در پوست کلاژن و الاستین می باشد.

کدری پوست، لکه های قهوه ای، جای زخم، جای جوش، آکنه ها و بسیاری از عارضه های پوستی دیگر که به مروز زمان بر روی پوست ایجاد می شوند. هم‌چنین مشکلات پوستی نشات گرفته از صنعتی شدن زندگی بشر، آلودگی های موجود در سطح شهر و هم چنین نازک شدن لایه ی اوزون اشعه های مضر آن ثاثیرات منفی بسیاری از جمله کک و مک، لکه های پوستی، چین و چروک، کراتوزهای آفتابی و …. بر روی پوست به جای می گذارند. روش های پاکسازی پوستی را هرچه از سنین پایین تر شروع نمایید مسلماً نتیجه و ‌جواب دهی خیلی بهتر و مؤثرتری خواهد داشت. کلینیک پوست مو وزیبایی دکتر امامی سیگاردوی در رشت با ارائه ی بهترین مشاوره، به کار بردن با کیفیت ترین مواد ها و ماسک های موجود مؤثرترین پاکسازی را برای شما عزیزان انجام خواهد داد.

چگونگی عملکرد پاکسازی پوست

در واقع پاکسازی پوست از بین بردن سلول های مرده سطح پوست (اپی درم) که حاوی لکه، جوش و جای جوش است، میباشد. پاکسازی پوست موجب از بین رفتن مشکلات و عارضه های پوستی مثل چین و چروک های ریز، اسکارها ،کدر شدن پوست، بستن منافذ باز پوست و …. می شود، تا پوست بتواند طراوت و شفافیت خود را به دست آورد.

هدف از پاکسازی پوست

۱ – برداشتن‌ لایه سطحی پوست از سلول های مرده

 در این روش ابتدا سطح پوست را که حاوی سلول های مرده ی پوست است پاکسازی کرده البته باید توجه داشت که که اگر به شکل درست و تخصصی آن انجام نشود موجب التهاب پوست و بسیاری از عواقب دیگر خواهد شد.

۲ – از بین بردن چربی های اضافی و بسیاری از آلودگی های سطح‌ پوست

 در رابطه با چربی پوست باید گفت که تا حدی برای پوست لازم و مفید است اما چربی های اضافی دردسر ساز هستند که به وسیله ی روش های پاکسازی پوست از بین می روند. پوست دارای چربی های طبیعی می باشد که مانع تبخیر بیش از اندازه ی آب از سطح پوست و خشکی آن می شود. اما چربی های اضافه ی پوست از طریق ترکیب با اکسیژن هوا موجب به وجود آمدن جوش های سرسیاه در منافذ پوست می شود که پیامدهای منفی باز شدن منافذ پوست، ایجاد آکنه و جوش های پوستی را در پی دارد.

در نتیجه پاکسازی پوست با از بین بردن چربی های اضافی و آلودگی ها ی سطح پوست موجب از بین بردن زمینه ی بسیاری از مشکلات پوستی و پیری زودرس آن می شود.

۳ – تسریع در خونرسانی، آبرسانی، ویتامینه کردن و تغذیه ی مورد نیاز پوست

برای تحقق این اهداف در پاکسازی از روش هایی مثل ماساژ پوست و بخور استفاده می شود، ماساژ دادن پوست موجب ریلکس شدن و آرامش می شود و این به این خاطر است که هر دو روش باعث حرکت بهتر جریان خون و در نتیجه بهبود خونرسانی در زیر پوست می شوند. با بخور دادن پوست به آبرسانی آن بسیار کمک می شود بخور باعث باز شدن منافذ پوست و آماده سازی آن برای جذب و دریافت بهتر ماسک ها که حاوی ویتامین و تغذیه ی مورد نیاز پوست است می شود.

انواع پاکسازی پوست

برای مراقبت از پوست و پیشگیری از به وجود آمدن بسیاری از مشکلات پوستی خود شما می توانید به صورت خانگی و با مواد طبیعی پوست خود را به صورت سطحی  پاکسازی کنید. البته با توجه به مواردی که در پاکسازی خانگی باید مورد توجه قرار بگیرند. از جمله این موارد میتوان به نکات زیر اشاره کرد:

 • حتما با توجه به نوع پوست خود ابزار و مواد مناسب پوست خود را تهیه کنید
 • با توجه به نوع پوست خود از شیر پاک کن و یا محلول های با پایه ی آب و یا ژل های شستشو پوست خود را تمیز کرده و شست و شو دهید سپس از ماسک های آماده و یا طبیعی تهیه شده از مرکبات و سبزیجات استفاده کنید بعد از هر پاکسازی استفاده‌ از کرم مرطوب کننده الزامی است.

اما یکی دیگر از مکان هایی که پاکسازی پوست جزو خدمات مهم آنان می باشد آرایشگاه ها و سالن های زیبایی هستند.

در آرایشگاه ها نیز از روش هایی برای پاکسازی پوست استفاده می شود که از جمله ی این روش ها ماساژ و بخور برای آبرسانی و بهبود خونرسانی پوست، از بین بردن سلول های مرده با استفاده از لایه بردارها و اسکراب ها، پاکسازی پوست با استفاده از شوینده ها و لایه بردارهای مناسب، استفاده از ماسک ها، کرم ها و لوسیون های مناسب و مفید برای آبرسانی و ویتامین رسانی به پوست هستند.

مهم ترین و اثرگذارترین روش پاکسازی پوست در کلینیک ها و توسط افراد متخصص در این زمینه و با استفاده از امکانات ویژه ی آنان‌ می باشد، پاکسازی، لایه برداری و آبرسانی عمقی پوست بهتر است حتما در کلینیک های پزشکی انجام بگیرند.

از جمله مراحل پاکسازی پوست در کلینیک ها عبارتند از

 1. شستشو و تمیز کردن پوست با شوینده های مناسب و حرفه ای
 2.  پاکسازی و برداشتن سلول های مرده ی پوست با استفاده از روش های مناسب پوست
 3.  ماساژ پوست برای بهبود خونرسانی با روش های مخصوص به خود و حرفه ای
 4.  استفاده از آبرسان ها، روشن کننده ها، ماسک های مناسب پوست شما عزیزان

فواید پاکسازی پوست

 1.  مناسب برای هر نوع پوست، البته با توجه به نوع پوست شما عزیزان بهترین و مناسب ترین روش پاکسازی برای شما عزیزان در نظر گرفته می شود.
 2. پاکسازی پوست موجب جلوگیری از به وجود آمدن جوش های صورت (اسکار) ،کاهش منافذ پوست و مانع از پیری زود رس می شود
 3. از بین بردن جوش های سرسیاه
 4.  به وسیله ی ماساژ صورت موجب افزایش جریان خون زیر پوست می شود.
 5.  با آبرسانی به پوست باعث افزایش رطوبت و رسیدن آن به لایه ی بیرونی پوست می شود.
 6. موجب رسیدن مواد اکسیژن دار و مواد معدنی به سطح درمیست پوست (لایه ی درمیست لایه ای درونی است که زیر سطح پوست قرار دارد و حاوی کلاژن است.)
 7.  در پوست های خشک با آبرسانی مانع از خشک ماندن و چروک شدن و در نتیجه پیری پوست می شود.
 8.  رفع کدر شدن پوست ناشی از اشعه های نور آفتاب و مواد آرایشی
 9.  پاکسازی پوست موجب زیبایی، شادابی و شفافیت پوست می شود.

از دیگر مزایای پاکسازی پوست

 1.  استراحت و دوره ی نقاهت ندارد.
 2. هزینه ی آن نسبت به خیلی از روش های دیگر درمان پوست پایین تر است
 3.  با استفاده از روش های مختلف پاکسازی پوست از مشکلات پوستی بسیاری پیشگیری می شود.
 4.  تاثیرات آن بلافاصله قابل مشاهده است.
 5. ایمنی و ماندگاری بالا و خطرات بسیار کم در پاکسازی کلینیکی توسط پزشکان متخصصان

خطرات و عوارض پاکسازی صورت

پاکسازی پوست اگر در کلینیک های معتبر و توسط متخصص های پوست و زیبایی انجام بگیرد قاعدتاً هیچ خطری به دنبال نخواهد داشت اما اگر توسط افرادی که مهارت و تجربه کافی ندارند انجام شود حتماً عواقبی را در پی خواهد داشت که از جمله ی آن خطرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  ایجاد قرمزی، التهاب، زخم، اسکار
 •  افزایش باکتری روی پوست و انتقال عفونت در پی استفاده از ابزارها و وسیله های غیر استریل

هزینه و ماندگاری پاکسازی پوست

یکی از مزیت های استفاده از این روش هزینه پایین آن‌ می باشد و بستگی به محل انجام آن نیز دارد، ماندگاری آن نیز ‌با توجه به رشد مداوم پوست و تغییر کردن آن همیشگی نخواهد بود. پاکسازی باید به صورت مداوم انجام شود تا پوست شما عزیزان از هر مشکلی در امان باشد.

در نهایت ما در کلینیک پوست، مو و زیبایی دکتر امامی سیگاردوی بهترین خدمات پاکسازی پوست در رشت را به وسیله ی افراد متخصص در این زمینه، مجهزترین و به روز ترین ابزارهای این روش و مناسب ترین قیمت به شما عزیزان ارائه می دهیم.